08 Tem
Tasarımcı 0 Yorum4.754 kez okundu

WordPress Sorunlarının Çözümünü Bulma

Kategori: Wordpress

Gün geçmiyor ki yeni bir wordpress sitesi açılmasın. Dolayısıyla wordpress sistemini öğrenmeye başlayan birçok kişi var. İlk başlarda neyi nasıl yapacağınızı forumlardan ,wordpress-tr forumlarından ve bloglarda yazılan açıklayıcı yazılardan öğreniyorsunuz.

Daha sonra takıldığınız noktalarda hemen bir konu açarak bunu nasıl yaparım,hata nedir,nasıl düzeltilir gibi sorular sorarak çözümler arıyorsunuz. Bazen aşağılayıcı cevaplar,bazen arat bul cevapları ve bazen de cevapsız kalıyor sorularınız.

Bu nedenle wordpress sorunlarınızı nasıl çözebileceğiniz hakkında bazı yollar göstereceğim:

1. Google ı iyi kullanmak

Google birçok sorunun yanıtını veriyor. Ancak nasıl aramamız gerektiğini bilmek gerekiyor. Uzun uzun cümleler kurarak sorunumuza cevap bulamayız.Örnekle açıklayayım:

Sorunumuz: WordPress’te okunan yazıları en çok okunnadan en az okunana doğru nasıl gösteririm?

Yanlış çözüm: Bu takıldığınız soruyu WordPress’te okunan yazıları en çok okunnadan en az okunana doğru nasıl gösteririm olarak şu şekilde googleda arattınız. Sonuçlara bakınca 2 tane anlamsız sonuç görüyoruz. Demek ki yanlış ve uzun bir arama yaptık.

Daha sonra WordPress’te okunan yazıları en çok okunnadan en az okunana doğru sıralama şeklinde arattık ve şu sonuçlar çıktı. Gördüğünüz gibi alakasız 2 sonuç çıktı yine.

Aramamızı WordPress’te okunan yazıları en çok okunnadan en az okunana doğru şeklinde kısaltınca önümüze 2 sonuç geldi. Az ama doğru sonuçlar çıktı. 🙂 İlk bağlantıda gördük ki aradığımız eklenti wordpress en çok okunnalar eklentisi imiş. Ama bilmeyen biri sonuçları az görüp vazda geçbilir veya konuya girip okur ve aradığını bulduğunu anlar. Burdan doğru aramayı nasıl yapacağımızı öğrendik.

Tabi ki bu basit bir örnek. Aynı örnek üzerinden gidersek örneğin aradığımızı bulamadık şimdi ne yapacağız? Türkçe olarak hiç kimse yazmamış veya biz doğru arama şeklini bulamamışız. Hemen 2.yola başvuracağız. 🙂

2.İngilizce arama.

Arama metnimizi ingilizceye çeviriyoruz ve ingilizce olarak aratıyoruz. Mesela “wordpress most reading plugin” şeklinde aratıyoruz ve aradığımızı buluyoruz.

Türkçe çözümü olmadığını düşündüğümüz bir konuyu rahatlıkla yabancı sitelerde bulabiliyoruz.

3. Hataları bulma

Sitemizde oluşan hata kdlarını öncelikle arama motorunda aratırsak benzer sorun yaşayan birini bulabiliriz. Tabi ki arama motorları herşeyi doğru indexlememiş olabilir. sonuca ulaşamıyor olabiliriz. Bu durumda wordpress.org wordpress-tr.com gibi sitelerin site içi aramalarını kullanmayı deneyin.

Doğru arama cümlenizi kurun ve wordpress sorunlardan kurtulun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wordpress Temalar

Wordpress Tema Tasarımı
ücretiz wordpress mizah-eğlence-komedi teması
Wordpress SEO Teması

Abonelik

  • RSS

    Yazıları ve yorumları takip edin.

  • Friendfeed

    Friendfeed aracılığı ile yazılarımıza yorum yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 
Hakkında

Web tasarım günlüğümüzde özellikle Wordpress konusunda bilgiler bulunmaktadır. Seo hakkında bilgiler ve Wordpress eklentilerinin kullanımı anlatılmaktadır.
Tasarım yaparken bilmemeiz gereken püf noktalar belirli zaman aralıklarıyla yazılmaktadır.
Amaç Dizayn

AmaçSEO Teması

© 2011 Web Tasarım – Tasarım Günlüğü - Web tasarım hayal gücünüzle sınırlı değildir. Tasarım öğrendikçe gelişir.

Sitede yer alan tüm içerik Web Tasarım – Tasarım Günlüğü'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası