Etiket: Web Tasarım

16 Ağu
Tasarımcı 2 Yorum

Web Tasarım ve Optimizasyon

Kategori: Web Tasarım

Web tasarım önceden görünüm olarak ele alınırken şimdi ise hem görünüm hem de kolay bulunabilirlik olarak ele alınıyor. Kolay bulunmaktan kastımız arama motorlarında aranma sonuçlarında iyi sıralamalarda olmaktır. Bunun adına da optimizasyon diyoruz.

Web tasarım yaptırmadan önce arama motoru optimizasyonu hizmetide istediğinizi belirtin. Optimizasyon ziyaretçi ve arama motoru odaklı olmalı. Navigasyonun iyi olması ziyaretçiler için bir artıdır. Sayfalarınıza farklı metalar eklemek için yönetilebilir panel yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Artık yavaş yüklenen etkileyici flash sayfalar yeni işletmeler için tercih edilmemeli. İnternette hızlı bir şekilde bulunmanız gerekiyor. Ziyaretçiler sizin sayfanızın yüklenmesini beklemek istemeyecektir. İnternet bağlantısı Türkiye’de iyi noktalara geldiğinde bu sorun ortadan kalkacaktır tabi ki.

17 Oca
Tasarımcı 0 Yorum

Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kategori: Seo

Web tasarım yapılmış bir sitenin ikinci adımı optimizasyon olmalıdır.site içi optimizasyon yapıldıktan sonra site dışı optimizasyon çalışmalarına başlamak gereklidir. Backlink çalışmalarından bahsediyoruz kısaca. Backlink alırken dikkatli olmalıyız.

Nelere dikkat etmeli:

 • Tek sayfadan yüksek pagerank a sahip backlink almak her zaman doğru değildir. Link alacağınız backlinklerinin kalitesine ve doğal olup  olmadığını mutlaka kontrol edin.
 • Drop domain,Yani yeni düşmüş pagerank ı yüksek domainlerden backlink almak doğru olmaz.
 • Hiti düşük, kalitesiz içeriğe sahip sitelerden uzak durun.
 • Link alacağınız sitenin dış bağlantı sayısına bakın. 10 u geçmemesine özen gösterin.
 • Linklerinizi cümle içinde alın. Ücretli link görünümü olmamasına dikkat edin.
 • Otorite siteleri tercih edin.
 • Doğal backlink için paylaşımlar yapın.

İlerki yazılarımızda bunları daha açık bir şekilde izah edeceğim.

26 Kas
Tasarımcı 0 Yorum

Web Tasarım ve Reklamcılık

Kategori: Reklam, Web Tasarım

Ülkemizde yeni çıkarılan yasalara göre her kurumsal şirketin ya da firmanın bir internet sitesi olmak zorundadır. Bu site de kesin olarak firma ya da şirket hakkında detaylı bilgi olmalıdır. Aslına bakılırsa firmaların daha çok müşteri potansiyeline sahip olabilmeleri için kesinlikle bir web adreslerine ihtiyaç vardır. Çünkü günümüzde insanlar artık iletişimi ve bilgiyi internet yolu ile çözümlemektedir.

Örneğin bilgisayar donanımları satan bir mağazanız var. İnsanların mağazanız ve mağazanız da satılan ürünler hakkında detaylı bilgiyi web sitenizde bildirebilirsiniz. Ayrıca internet kanalıyla birlikte ürünlerinizi satabilirsiniz. Web tasarımı yaptırmak için uçuk fiyatlar ödemenize gerek yoktur. Bütçenize ve isteklerinize göre gayet uygun fiyatlar da web tasarımınızı yaptırabilirsiniz.

Her firmanın mutlaka bir reklam çalışması bulunmaktadır. Siz de reklam çalışmasından önce bir internet sitesi yaptırabilir ve müşterilerinizi ikiye katlayabilirsiniz. Ülkemizde en çok ürün satan firmaların kurumsal yapılarını incelediğiniz takdir de kesinlikle bir web sitelerinin olduğuna şahit olabilirsiniz. Çünkü insanlar artık mağaza mağaza dolaşmak yerine internet üzerinden alacağı ürünü sipariş etmekte ve kargo ile teslim alabilmektedir.

Reklamcılık sadece bir internet sitesi ya da sokaklar da broşür dağıtmak değildir. Günümüz de internet ortamın da sörf yapan en az 20 milyon insan bulunmaktadır. Televizyon kanallarına vereceğiniz yüz binliralar yerine internette bin liraya harika bir reklam çalışması düzenleyebilirsiniz. Bu reklam çalışması ile birlikte hem markanız hem de ürünleriniz bir çok insana ulaşacaktır. Daha çok para kazanmak istiyorsanız resmi bir internet sitesi yaptırabilirsiniz.

17 Kas
Tasarımcı 0 Yorum

Web Tasarımda Vurgulamalar

Kategori: Web Tasarım

stats

Web tasarımıyaparken dikkat etmemiz gereken bir noktada vurgulamalardır. Ziyaretçinin ilgisini çekmek için vurgulamalar yapmalıyız. Yani ziyaretçiyi site şablonundaki bazı öğelerle istenilen yere yönlendirmeliyiz. Ona kılavuz olmalıyız da denebilir.

Tasarım yapılırken nasıl vurgulama yapılır?

Flash Nesneler Vugulama Teknikleri

En önemli vurgu tekniği flash nesnelerdir. Kampanya,duyuru,ilan gibi önceliği olan işleri ziyaretçiye göstermek ve onların ilgisini çekmek için flash nesneler kullanmalıyız. Kulandığımız flash nesneler web tasarımı yaptığımız sayfanın bütünlüğünü bozmayacak şekilde olmalıdır. Bazen canlı renkler bazen soluk renkler fark edilmeyi sağlatabilir. Canlı renkler ben burdayım der ziyaretçiye. Yanıp sönmeler, renk değişimleri ziyaretçinin ilgisini ilk olarak o noktaya kaydırır.

İlgili ikonlar (icon) Kullanarak Vurgualama

istatistikler

İkon kullanımı gerçekten önemlidir. Yaptığınız tasarımda ikonlarla bazı başlıkları vurgulamanız ve sadeliği yakalamanız çok kolaydır. Örneğin “istatistikler için tıklayın…” yazdınız buraya ilgi çekmek için yandakidaki gibi bir ikon kullanmak oldukça yerinde olacaktır.

Ziyaretçiler uygun görselleri daha çok sever. Uzun açıklamalı bir yazı yerine görsel bir ikon tasarımda vurgu için iyi olacaktır.

Web Tasarımcılar İçin Yeni Bir Teknik Daha: Sesli Vurgu

Ziyaretçilerinizi bir insanın sesli olarak karşılaması son zamanlarda reklamcılık sektöründe de tercih ediliyor. Ziyaretçilere sesli olarak bilgi veren sunumlar tasarımda vurguyu arttırıyor.

Videolarla Vurgulama

Tasarım yaptığınız sayfa da video alanları ayırmalısınız. Bu alanlarda site konusuna uygun kısa ve hızlı videolar olursa ürüne odaklanma arttırılmış olur.

Bahsettiğimiz yöntemleri uygulayarak ziyaretçi çekebilirsiniz. Web tasarımda etkileme sanatı önemli bir konudur. Bu konuda farklı ve ilgi çekici fikirler giderek artmaktadır. Tasarımda vurgularla ziyaretçi çekme yollarını bulmak gerekir.

06 Eki
Tasarımcı 0 Yorum

“TITLE”(başlık) SEÇİMİ

Kategori: Seo

Sayfanızın başlığını seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.Sayfa başlığımız içeriğe uygun seçilmelidir. İstediğimiz kelimelerde yükselme amacı güden başlıklar seçmemiz doğal görülebilir. Lakin başlık ile içerik uyumlu değilse bu durum yükselmemize olumsuz etki yapabilir. Google art niyetli olduğumuzu anlayabilir.

Başlığımızı içeriğimize uygun seçtikten sonra uzunluğunu da abartıya kaçmayacak şekilde ayarlamalıyız. Başlığımız kısa olmak zorunda değildir. Yazıya göre uzun bir başlık olması muhtemeldir. Başlığı yazdıktan sonra yanına aratılabilecek soru şekilleri de birkaç taneyi geçmeyecek şekilde eklenebilir.

Örneğin: Web tasarım nasıl yapılır? – Web tasarım nedir?

wordpress Temalar

Wordpress Tema Tasarımı
ücretiz wordpress mizah-eğlence-komedi teması
Wordpress SEO Teması

Abonelik

 • RSS

  Yazıları ve yorumları takip edin.

 • Friendfeed

  Friendfeed aracılığı ile yazılarımıza yorum yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 
Hakkında

Web tasarım günlüğümüzde özellikle Wordpress konusunda bilgiler bulunmaktadır. Seo hakkında bilgiler ve Wordpress eklentilerinin kullanımı anlatılmaktadır.
Tasarım yaparken bilmemeiz gereken püf noktalar belirli zaman aralıklarıyla yazılmaktadır.
Amaç Dizayn

AmaçSEO Teması

© 2011 Web Tasarım – Tasarım Günlüğü - Web tasarım hayal gücünüzle sınırlı değildir. Tasarım öğrendikçe gelişir.

Sitede yer alan tüm içerik Web Tasarım – Tasarım Günlüğü'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası