Etiket: tasarım kavramı

23 Oca
Tasarımcı 2 Yorum

Tasarım Kavramı

Kategori: Grafik Tasarım

Tasarım Tanımları
Tasarım kavramını açıklamak için birden fazla tanım mevcuttur. Kişisel yaratıcılık ve fantaziye sınır çizilememesi bunun nedenidir. Bu kavram, konu alanında uzman olmayanların %99’u, firmaların %95’i ve uzmanların da %80’i
tarafından yanlış tanımlanmaktadır.
60 yıllardan kalan ve çok bilinen bir formülasyonla: “Tasarım, endüstrinin kültürel sorumluluğudur” tanımlaması hiç de inandırıcı değildir. Çünkü hiç bir firma tasarım adına ürünü için fazladan bir kuruş harcamaz. Daha sevecen bir tanımlama ise yetmişli yıllarda yapılmıştır : “Tasarım, dünyayı daha yasanılır hale getirme uğraşısıdır” Antoloji bilimi, yaklaşımı biraz daha geliştirir: “Tasarım, faydalı hale getirme sanatıdır” Braun AG’nin şef tasarımcısı Rams’a göre ise:
“İyi Tasarımda mümkün olan en az özellik bulunur, yani sadelik önemlidir” Luigi Colani’nin tanımı; “Tasarım,  insanlarla makineler arasında bir ara birimdir” iken Grundig firmasının bir reklam spotunda:“Tasarım, yeni değerlere götüren sanattır”. Rido Busse de kendi tanımını; “Tasarım, fikirden ürüne bir süreçtir” şeklinde yapar. Bu tanımlara daha pek çoğu eklenebilir, ancak teknik Tasarım için: “Tasarım, endüstriyel rekabet ortamında kullanılışlı bir silahtır”
tanımlamasıyla bu bölümü noktalayalım.
Tasarım Kriterleri
Fiil olarak “Tasarım (to design) kavramına; geliştirmek, eskiz çizmek anlamlarının yanında düşünerek ortaya çıkarmak, planlamak gibi eklemeler de yapılabilir.

wordpress Temalar

Wordpress Tema Tasarımı
ücretiz wordpress mizah-eğlence-komedi teması
Wordpress SEO Teması

Abonelik

  • RSS

    Yazıları ve yorumları takip edin.

  • Friendfeed

    Friendfeed aracılığı ile yazılarımıza yorum yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 
Hakkında

Web tasarım günlüğümüzde özellikle Wordpress konusunda bilgiler bulunmaktadır. Seo hakkında bilgiler ve Wordpress eklentilerinin kullanımı anlatılmaktadır.
Tasarım yaparken bilmemeiz gereken püf noktalar belirli zaman aralıklarıyla yazılmaktadır.
Amaç Dizayn

AmaçSEO Teması

© 2011 Web Tasarım – Tasarım Günlüğü - Web tasarım hayal gücünüzle sınırlı değildir. Tasarım öğrendikçe gelişir.

Sitede yer alan tüm içerik Web Tasarım – Tasarım Günlüğü'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası