Etiket: tasarım

23 Oca
Tasarımcı 2 Yorum

Tasarım Kavramı

Kategori: Grafik Tasarım

Tasarım Tanımları
Tasarım kavramını açıklamak için birden fazla tanım mevcuttur. Kişisel yaratıcılık ve fantaziye sınır çizilememesi bunun nedenidir. Bu kavram, konu alanında uzman olmayanların %99’u, firmaların %95’i ve uzmanların da %80’i
tarafından yanlış tanımlanmaktadır.
60 yıllardan kalan ve çok bilinen bir formülasyonla: “Tasarım, endüstrinin kültürel sorumluluğudur” tanımlaması hiç de inandırıcı değildir. Çünkü hiç bir firma tasarım adına ürünü için fazladan bir kuruş harcamaz. Daha sevecen bir tanımlama ise yetmişli yıllarda yapılmıştır : “Tasarım, dünyayı daha yasanılır hale getirme uğraşısıdır” Antoloji bilimi, yaklaşımı biraz daha geliştirir: “Tasarım, faydalı hale getirme sanatıdır” Braun AG’nin şef tasarımcısı Rams’a göre ise:
“İyi Tasarımda mümkün olan en az özellik bulunur, yani sadelik önemlidir” Luigi Colani’nin tanımı; “Tasarım,  insanlarla makineler arasında bir ara birimdir” iken Grundig firmasının bir reklam spotunda:“Tasarım, yeni değerlere götüren sanattır”. Rido Busse de kendi tanımını; “Tasarım, fikirden ürüne bir süreçtir” şeklinde yapar. Bu tanımlara daha pek çoğu eklenebilir, ancak teknik Tasarım için: “Tasarım, endüstriyel rekabet ortamında kullanılışlı bir silahtır”
tanımlamasıyla bu bölümü noktalayalım.
Tasarım Kriterleri
Fiil olarak “Tasarım (to design) kavramına; geliştirmek, eskiz çizmek anlamlarının yanında düşünerek ortaya çıkarmak, planlamak gibi eklemeler de yapılabilir.

19 Kas
Tasarımcı 1 Yorum

İyi Bir Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kategori: Web Tasarım

webtasarımÖncelikle iyi bir web tasarımı yapmak tamamen sizin hayal gücünüze ve web tasarımı yaparken kullandığınız programları kullanma yeteneğinize kalmış. Genellikle göze hoş gelen tasarımlar Flash veya Photoshop’ta kaliteli bir şekilde hazırlanmış bir dizaynın CSS’ye dökülmüş hali olabiliyor. Eğer tasarımı yapan kişi yetenekli ise web siteniz için iyi bir tasarımdan söz edebiliriz. Ancak dikkat edilmesi gereken iyi bir web tasarımı yaptırırken ya da yaparken sitenizin renklerinin birbirine uyumlu olması, çok fazla sırıtmaması gerekmektedir. Ayrıca web sayfası tasarımı yaparken , oluşturulan menüleri, bannerları ve linkleri anlaşılabilir, web sayfası gezen kişinin gözünü yormayacak ve sayfayı terk etmemesini sağlayacak şekilde tasarlar iseniz, kullandığınız özgün içerik ile sitenize yüksek hit sağlayabilirsiniz. Tek düşünmeniz gereken ben nasıl bir web tasarımı istiyorum.

26 Nis
Tasarımcı 0 Yorum

Web Tasarıma Başlarken-2

Kategori: Web Tasarım

site haritası

Yazımızın ikinci bölümü ile haritamızı şekillendirmeye devam ediyorum.

Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra tasarıma geçelim. Tasarımda şunları ön planda tutalım:

– Firma logosunun renklerinin önemi tasarımda detay gibi gözükse de çok önemlidir. Sayfa ve tasarımda kullanacağımız renklere logoyu da ön plana çıkaracak şekilde seçelim.

– Ürün odaklı bir tasarım mı yoksa geniş içerik odaklı bir tasarım mı yapacağımıza karar vermeliyiz.

– Kurumsal sitelerde %100 çalışmıyorsak sayfayı (body) ortalı kullanmalıyız.

– Tasarımda içerikle kullanıcıyı sıkmak yerine firma ile ilgili içeriklere uygun görseller kullanarak ziyaretçiyi sitede tutmaya çalışmalıyız.

Bu haftalık bu kadar. Yine haritamıza devam edeceğiz 🙂

wordpress Temalar

Wordpress Tema Tasarımı
ücretiz wordpress mizah-eğlence-komedi teması
Wordpress SEO Teması

Abonelik

  • RSS

    Yazıları ve yorumları takip edin.

  • Friendfeed

    Friendfeed aracılığı ile yazılarımıza yorum yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 
Hakkında

Web tasarım günlüğümüzde özellikle Wordpress konusunda bilgiler bulunmaktadır. Seo hakkında bilgiler ve Wordpress eklentilerinin kullanımı anlatılmaktadır.
Tasarım yaparken bilmemeiz gereken püf noktalar belirli zaman aralıklarıyla yazılmaktadır.
Amaç Dizayn

AmaçSEO Teması

© 2011 Web Tasarım – Tasarım Günlüğü - Web tasarım hayal gücünüzle sınırlı değildir. Tasarım öğrendikçe gelişir.

Sitede yer alan tüm içerik Web Tasarım – Tasarım Günlüğü'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası