Etiket: Seo

23 Nis
Tasarımcı 0 Yorum

Google Webmaster Araçları Yenilendi Nisan 2010

Kategori: Seo, Teknolojik Haberler, Web Tasarım

Webmasterların sıklıkla kullandığı google webmaster araçları bu ay yenilendi. Seo danışmanlığı yapanlar içinde iyi bir yardımcı olduğunu söyleyebilirim. Sitenizin kontrol panel sayfasına geldiğinizde ilk göze çarpan en sık yapılan arama sorguları bölümü oluyor.

google webmasters tools

google webmaster yardımcı araçları

1 nolu gölümde Gösterimler başlığı altında en çok gösterim alan anahtar kelimeniz listeleniyor. 2 nolu sütunda ise Tıklanma Oranı 10 sınır alınarak gösteriliyor. Bu bilgilere bakarak seo çalışması yapan webmasterlar içerik konusunda daha rahat fikir edinebilir.

En sık yapılan arama sorgularının geniş özet kısmına geldiğinizde ise çok daha güzel bir yenilikle karşılaşıyoruz.

07 Eki
Tasarımcı 1 Yorum

“DESCRIPTION” ve “KEYWORD” Etiketlerinde Bilinmesi Gerekenler

Kategori: Seo

Description etiketi açıklama anlamına gelmektedir. Sayfa hakkında bilgi veren bir etikettir. Her sayfada farklı ve o sayfayı açıklayıcı olması iyi bir tercih olur. Seo açısından her ne kadar anahtar kelimelerle doldurulsa da doğru olanın birkaç cümle ile açıklanmasıdır.

Keyword etiketi anahtar kelime anlamına gelmektedir. Anahtar kelimeleri içeriğimizde geçirmemeiz seo açısından olumlu olacaktır. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi çok aranan kelimeleri seçip hit getireceğini düşünerek seçim yapmamalıyız. Az ve öz anahtar kelime seçimi yeterli olabilir. Tahmini 10 kelimeyi geçmemenizi öneriyoruz. Google eskisi gibi anahtar kelimelere dikkat etmiyor. Daha çok sizin onu kandırmaya çalışıp çalışmadığınızı çözümlemede kullandığını düşünüyoruz.

25 Eyl
Tasarımcı 0 Yorum

Seo Ne Anlam İfade Eder?

Kategori: Web Tasarım

Seo kelimesi ingilizce kökenlidir. Aslında Türkiye’de AMO olarak bilinir. Fakat internet jargonuna girememiştir AMO. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelir” Serach Engine Optimization “. Genel bilinen açıklama şudur: Google’da hedeflenen kelimelerde üst sıralara çıkmak. Ama doğrusu ise şudur: Arama motorlarında bulunabilirliği arttırıcı, bilinirlik sağlayıcı, hem iç hem dış optimizasyon yapılarak amaca ulaşmaktır.

İç optimizasyon web tasarım ve kodlama yapısı ile ilgilidir. Dış optimizasyon tavsiye link (backlink) alımı ile ilgilidir. İkisi birbirinden ayrı düşünülemez. Ayrı düşünülüp bir yerlere gelinse bile uzun soluklu bir büyüme olarak bakılmamalıdır.

20 Eyl
Tasarımcı 2 Yorum

Worpress ile Özgün ve Planlı İçerik Yayınlama

Kategori: Wordpress

Google algoritma geliştirmeye devam ederken gördüğümüz kadarıyla özgünlüğe ve istikrara çok önem veriyor.  Google kafein bunun sinyallerini vermeye başladı. Bu durumda yeni site açanlar, hali hazırda sitesi olanlar ve sitesi ile ilgilenemeyenler için güzel bir ipucu vereceğim.Böylece istikrarlı bir şekilde içeriklerimiz yayınlanacak. Pagerank ve seo çalışmalarınıza da olumlu etkileyecek.

zamanlamaYeni bir site açtık ve henüz içeriğimiz yok. Hemen info alma çabası yerine özgün ve planlı içerik yayınlayarak bunun kendiliğinden olmasını sağlayacağız. Yöntem şöyle:  Öncelikle site konumuzla ilgili içeriğimizi yazıyoruz. Yalnız bir yazı yazıp beklemiyoruz. Biraz birikim yapıyoruz öncelikle. Örneğin 15 tane içeriğimizi yazıyoruz. Yazı editörünün hemen sağındaki Yayınla bloğunda 3. seçenek olarak “Hemen yayınla” yı görüyoruz. Düzenle diyerek her yazımızı belli gün aralıklarla programlama (zamanlama) yapıyoruz. Böylece içeriğimiz düzenli bir şekilde istediğimiz tarihlerde otomatik olarak yayınlanmaya başlıyor. Google da bu istikrarlı gidişe olumlu bakacaktır diye düşünüyorum. Eğer sürekli olarak periyodik yayınlamaya devam edersek google botlarının da siteye uğrama periyotları aynı olacaktır ve indexlenme hızı artacaktır.

İlgilenemediğiniz siteler de yazdırdığınız özgün içerikler yukarıdaki gibi programlayarak yayınlanmaya hazır şekilde tutabilir istikrarlı güncellenen bir site sahibi olabilirsiniz. Veya ücretli kopya içerik eklettirirken de aynı anda 100 içerik yerine günün belli 3 saatinde birer içerik yayınlamak çok daha olumlu etki edecektir.

02 Ağu
Tasarımcı 0 Yorum

Blackhat Seo

Kategori: Seo

Blackhat seo , yani siyah şapkalı arama motoru optimizasyonu.Kural tanımadan arama motorlarını kandırma taktikleri de diyebiliriz. Seo tekniklerinde de karanlık yollar mevcuttur. Bu yüzden blackhar seo kavramı kullanılır. Bunu yapmanın birçok farklı yolu vardır. Örneğin ziyaretçilerin göremeyeceği ama arama motorlarını çekecek fake sayfalara yapılır. Bu sayfalarda çokca aratılan kelimeler vardır. Kelime bulutu da diyebiliriz.

black-hat-seo

black-hat-seo

Bir diğer yöntem hack yolu ile backlink elde etmektir. Kişiler hackledikleri sitelere index atmak yerine anasayfa kodları arasına görünmeyecek şekilde kendi sitelerinin linklerini eklerler. Böylece yüksek pagerank a sahip sitelerden backlink elde etmiş olurlar. Diğer yöntemleri zaman buldukça anlatacağız….

wordpress Temalar

Wordpress Tema Tasarımı
ücretiz wordpress mizah-eğlence-komedi teması
Wordpress SEO Teması

Abonelik

  • RSS

    Yazıları ve yorumları takip edin.

  • Friendfeed

    Friendfeed aracılığı ile yazılarımıza yorum yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 
Hakkında

Web tasarım günlüğümüzde özellikle Wordpress konusunda bilgiler bulunmaktadır. Seo hakkında bilgiler ve Wordpress eklentilerinin kullanımı anlatılmaktadır.
Tasarım yaparken bilmemeiz gereken püf noktalar belirli zaman aralıklarıyla yazılmaktadır.
Amaç Dizayn

AmaçSEO Teması

© 2011 Web Tasarım – Tasarım Günlüğü - Web tasarım hayal gücünüzle sınırlı değildir. Tasarım öğrendikçe gelişir.

Sitede yer alan tüm içerik Web Tasarım – Tasarım Günlüğü'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası