21 Oca
yonetici 1 Yorum3.463 kez okundu

Sosyal Medya Danışmanı için Google Analytics Kullanmanın Önemi

Kategori: Sosyal Medya

Sosyal medya danışmanı için mevcut/potansiyel müşterileri yakından takip etmek, onların yönelimlerini çözümlemeyi ve aynı doğrultuda strateji geliştirmeyi sağlar. Bu hedefe ulaşmaya yardımcı olan Google Analytics sayesinde sosyal medyayı kolaylıkla ölçebilirsiniz.

Sosyal medya uzmanının yoğun gündemi içinde dikkat etmesi gereken birçok nokta var. Bunlardan biri de, mevcut ve potansiyel müşterilerle doğru iletişim kurabilmek. Öyle ki, hedef kitlenizi iyi tanırsanız, hangi doğrultuda hareket etmeniz gerektiğini net bir şekilde görmüş olursunuz. Tabii bu doğrultuda işinizi kolaylaştıracak araçlardan yardım almakta fayda var. Google Analytics de onlardan biri. Anlık ziyaretçi verilerine kolayca ulaşmanızı sağlayan bu program sayesinde müşterinin nabzını tutmak artık çok daha kolay.

Müşterilerinizi Yakın Markaja Alın

sosyalmedyayonetimiEn küçük blog sahiplerinin bile kullanabildiği Google Analytics, ziyaretçilerinizin bulundukları konum, sitenizde geçirdikleri zaman ve anlık ziyaret ettikleri sayfalar hakkında pek çok fikir veriyor. Sizin de mevcut veriler ışığında web sitenizi geliştirmeniz ya da ufak tefek güncellemeler yapmanız, böylece ziyaretçi sayınızı artırmanız kolaylaşmış oluyor. Aynı durum sosyal medya için de geçerli. Ne de olsa televizyon, radyo ve basılı mecraların karşısında sosyal medyanın da güçlü bir pazarlama aracı olduğu artık tüm markalarca kabul gören bir gerçek.

Doğru İletişim Sizi Hedefe Götürür

Müşterilerden gelen dönüşümlerin ölçümüne olanak sağlayan bu program, tercihlerin hangi noktalarda yoğunlaştığını tespit ederken, çoğunluk tarafından kabul görmeyen hizmetleri sisteminizden çıkararak karlılık oranınızı arttırmanıza olanak sağlıyor. Böylece arz talep dengesini doğru bir düzleme oturtmanız bir hayli basitleşiyor.

Sosyal medya danışmanı için önemli bir nokta da, müşteriyle iletişimi sürdürebilmek. Bunun için hep tetikte olmak ve farklı mecralar için etkin metotlar geliştirmek gerekiyor. Örneğin, markanızın Instagramda kullanacağı stratejiler, Twitter ve Facebook‘tan farklı olmalı ki mevcut/potansiyel müşterilerle etkin bir iletişim sağlanabilsin.

Sosyal Medyayı Ölçün

Hangi ağlardan trafik aldığınızı, potansiyel müşterilerin hangi sosyal mecralardan sitenize geldiğini anlayabilmek ve markanızla doğrudan alakalı sosyal platformları belirleyebilmek için Google Analytics son derece yararlı bir kaynak. Aynı zamanda, sosyal medya konusunda raporlamalar yapmanıza olanak sağlayan bu program aracılığıyla uygun stratejiler geliştirerek, müşteriler üzerindeki etkinliğinizi artırabilirsiniz.

Sosyal medya kitlelerinde hangi içeriklerin dönüşüm sağladığını ve sosyal medyanın stratejiniz üzerindeki etkisini öğrenmenin en iyi yolu Gooogle Analytics kullanmak. Unutmayın ki sosyal medyada güç sahibi olmanın yolu, sosyal medyayı doğru ölçmekten geçiyor.

"Sosyal Medya Danışmanı için Google Analytics Kullanmanın Önemi" yazısı için 1 yorumyapılmış.

  1. Pingback: Sosyal medya etkisini takip etmenin bir yolu var mı? | Burayayaz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wordpress Temalar

Wordpress Tema Tasarımı
ücretiz wordpress mizah-eğlence-komedi teması
Wordpress SEO Teması

Abonelik

  • RSS

    Yazıları ve yorumları takip edin.

  • Friendfeed

    Friendfeed aracılığı ile yazılarımıza yorum yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 
Hakkında

Web tasarım günlüğümüzde özellikle Wordpress konusunda bilgiler bulunmaktadır. Seo hakkında bilgiler ve Wordpress eklentilerinin kullanımı anlatılmaktadır.
Tasarım yaparken bilmemeiz gereken püf noktalar belirli zaman aralıklarıyla yazılmaktadır.
Amaç Dizayn

AmaçSEO Teması

© 2011 Blog - Web tasarım hayal gücünüzle sınırlı değildir. Tasarım öğrendikçe gelişir.

Sitede yer alan tüm içerik Blog'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası