18 Oca
Tasarımcı 4 Yorum21.766 kez okundu

Kurumsal SEO nedir Kurumsal SEO danışmanlığı nasıl yapılır?

Kategori: SEO

Kurumsal seo kavramının ne olduğu konusunda fikriniz yok mu? Ben size kurumsal seo nedir ve firmalar kurumsal seo danışmanlığını nasıl yapıyorlar anlatayım. Öncelikle kurumsal Seo internette nasıl biliyor bunlara bir bakacağız. Sonrasında Amaç Dizayn yorumuyla konuyu toparlayacağız.

Wmaracı kurumsal seo konusunda ne diyor?
Web sitelerini en iyi hale getirmeye yarayan kişi ve kurumlara SEO deniyormuş. SEO hizmetini bir kurum veriyorsa bunun adı da kurumsal seo oluyormuş.

wmaraci-kurumsalseo
Malesef Wmaracındaki bu yanlış tanımlama okuyan birçok kişinin de aklında kalıyor. Özgün içerik, kaliteli link ile de SEO nun ihtiyaçlarını belirlemiş olmuş yazar. Malesef bu kadar basit değil.

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nedir? sorusuna getirilen cevap şöyle: Kurumlara SEO hizmeti veren kişilerin yaptığı işe kurumsal SEO danışmanlığı deniyor. Kurumsal seo danışmanları kaliteli ve işini çok iyi yapan tanınmış kişilermiş.

Malesef burdaki genelleme de doğru değil. Kurumlara hizmet veren kişiler işini çok iyi yapıyor diyemeyiz. Doğru yolları kullanmayıp başarı sağlayanların da yaptığı işler kaliteli lanse ediliyor. Aslında bu uzun vadede görülebilecek bir başarı olmayabilir.

Not: Wmaracındaki bir üyenin görüşüdür bu. Wmaracı bir forumdur.

Aycannet kurumsal seo kavramına nasıl bakmış?

aycan-kurumsalseo

Aycannet illegal yöntemlerle seo kasanları ayıran noktanın kurumsal seo olduğunu iddia etmiş. Bana göre yaklaşım doğru. Seo yaptığınız firmanın stratejisini spam ve illegal yollarla yapmamanız gerekiyor. Çünkü firmanın prestij kaybı sizin yaptığınız SEO çalışmasındaki saçma bir tanıtım yazısından dolayı kaynaklanabilir.

Temiz SEO , kurumsal Seo’dur diyemeyiz. Burda SEO çalışmasının doğru ve legal olması kurumsal olması anlamına gelmez tam olarak. Birçok firma blackhat yöntemlerin kullanılmasını destekliyor. Suçlama yapıldığında haberimiz yoktu deyip hem temize çıkabiliyorlar hem de suçu atacak bir kurbanda gösterebiliyorlar.

Kurumsal seo kavramını seohocası farklı mı algılamış?

seohoca-kurumsalseo

Evet. Farklı bir bakış açısı daha edinmiş olduk. Jenerik kelimeler dışında yapılan çalışmalara kurumsal SEO deniyormuş. Haber, oyun, film gibi genel kelimeler yerine sektörel kelimelerin hedeflenmesi kuruma özel Seo yani kurumsal Seo demek oluyormuş. Fakat burda hatalı olan bakış açısı şu : Haber kelimesi genel bir kelime olmasına rağmen bu kelimede yarışan birçok kurumsal firma var. Ve haber de bir sektör olduğu için kurumsal Seo’nun dışında tutulması düşünülemez.

 Kurumsalseocomtr herhalde bu konuyu en iyi bilendir. Öyle mi?

kurumsalseocomtrKurumsalseocomtr jenerik ismiyle sektöre girmiş bir firmaya benziyor. Bu ismi aldıklarına göre bu işi de en iyi yapanlardan biridir diye düşünerek bakış açılarını inceledim.

Kurumsal firmaların gelirlerini arttırmak için yaptırdıkları çalışmalara kurumsal Seo deniyormuş. Kurumların yaptırdıkları Seo çalışmasının adını tanımlıyorlar. Doğru bir bakış açısı tabi ki. Burada bireysel ve kurumsallık kavramlarını aklımıza getiriyor.

Kurumsalseowebtr kurumsallık kavramını  SEOya katabilmiş mi?

seokurumsalBu site malesef Seo yu sadece Google da anahtar kelimelerde yükselmek olarak algılamış. Optimizasyon kavramının sadece Google için yapılmasına kurumsal demişler. Malesef kurumsal Seo bu değil. Sadece Google için değil. Çünkü Yandex,Bing gibi büyük arama motorları da bu pazarın içerisinde. Kavramı Türkiye odaklı tek arama motoru odaklı düşünmek en büyük yanılgıdır.

Seocucom kurumsal SEO yu tanımlayabilmiş mi?

kuruma-ozel-seoKurumsal SEO nedir sorusuna cevap olarak SEO nedir yazılmış. Açıklamaların devamında ise kurumsal firmalara yapılan çalışmalara kurumsal SEO denildiği dolaylı olarak anlatılmış. Net bir cevap malesef yok.

 Analiz

Kurumsal seo yazıp Google.com.tr etki alanında bir arama yaptık. Sonuçlara baktığımızda kavramın açıklamasına yaklaşan cevaplar olduğu gibi çok uzak cevaplarda çıktı. Yani bu konuda bilgi arayan kullanıcıların ulaştıkları sayfalarda malesef yeterli bilgi yok. Yeterli bilgi olmayan sitelerin sıralamada çıkmasının öncelikli nedeni sitelerde SEO anahtar kelimesindeki yoğunluk. Detaylı bir içerikde olmadığı için malesef aradığınız cevabı bulamayacaksınız.

Bu yazımda kurumsal Seo kavramını açıklamak için öncellikle analiz yaptım. SEO uzmanı olmanın temel kurallarından biri iyi bir analist olmaktır. Öncelikle farklı bakış açılarını analiz etmiş oldum. Benim için de bu yazıyı okuyacaklar için de iyi bir deneyim olacak. Kurumsal SEO aramasında sitemizi görebilecek misiniz? İçerik ve backlink savaşının sonucuna göre bu sıralamaya yansıyacak. İlk 2 sayfa hedefi olduğunu belirterek doğru açıklamaya yaklaşmayı planlıyorum.

KURUMSAL SEO kavramının gerçek anlamı nedir?

Yaptığım analiz ve kendi yaklaşımımla bu konuya bir açıklama getirmeyi istiyorum. Öncelikle kelime grubunu inceleyelim dedim :

KURUMSAL, SEO

Burada kurumsallık kavramını düşünürsek bir kuruma özel yapılan Seo çalışmasına kurumsal deniyor diye düşünülebilir. Doğal olarak kuruma yani firmaya özel yapılan Seo çalışmalarının tamamına da KURUMSAL SEO denir. İlk algı ve genel kullanım bu şekildedir. %80 olarak doğru tanımlama budur diyebilirim.

KURUMSAL SEO

SEO kavramının sıfatı olarak kurumsalı düşünürsek o zaman yaklaşımımız farklı olacaktır. Yapılan SEO’nun kurumsal çalışma sistemi ile yapıldığını gösterir. SEO çalışmasında kurumsallıktan bahsediyoruz. Sıfat olarak düşündüğümüzde bakış açısı çalışma tekniğinin planlı ve ciddiyet sahip olması gerektiğini vurgular.

SONUÇ

İnternette özellikle bankacılık sektöründe internet şubelerine girişlerde şu iki kavramı görürüz:

 1. KURUMSAL
 2. BİREYSEL

Bu algıya göre düşünürsek firmalara özel yapılan çalışmalara kurumsal SEO denir. Kişilere özel olarak yapılanlara da bireysel SEO denir. İşin özünde SEO’nun kime yapıldığına bakıyoruz ve buna göre değerlendirip tanımlıyoruz. Yukarıdaki analiz çalışmasında firma odaklı SEO diye ifade eden her açıklama doğru bir yaklaşım göstermiştir.

FAKAT

Bir firmaya yaptığınız çalışma ile bireye yaptığınız çalışma şekli aynı olmamalıdır. Firmanın kurumsallığını düşünerek çalışmalarında bu gömleğe uygun şekilde yapılması gerekir. Çöp sitelerden backlink alma kavramları bir firma için doğru olmayacaktır tabi ki. Burada da firmanın büyüklüğü öne çıkıyor. Basit bir mobilya firmasının backlinkleri çok dikkat edilmez ama İstikbal firmasının yatak odası takımları ile aldığı saçma backlinkler çok dikkat çekebilir. Bu da ne kadar kurumsal o kadar özen sloganını sektöre servis etmektedir.

 Kurumsal SEO danışmanlığı nasıl yapılır?

Yazımızın son kısmında kurumsal Seo kavramını öğrendikten sonra danışmanlık kısmının nasıl yapılması gerektiğinden de kısaca bahsedeceğim.

Kurumsal Seo danışmanlığı yaparken aşağıdaki maddeleri sırayla takip etmelisiniz:

 1. Rakip analizi
 2. Müşteri sitesinin Analizi
 3. Anahtar kelime araştırması
 4. SEO stratejisinin oluşturulması
 5. İçerik stratejisinin oluşturulması
 6. Sosyal Medya planlarının SEO stratejisine göre yapılması
 7. Aylık ve yıllık hedeflerin planlanması
 8. Raporlama

"Kurumsal SEO nedir Kurumsal SEO danışmanlığı nasıl yapılır?" yazısı için 4 yorumyapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wordpress Temalar

Wordpress Tema Tasarımı
ücretiz wordpress mizah-eğlence-komedi teması
Wordpress SEO Teması

Abonelik

 • RSS

  Yazıları ve yorumları takip edin.

 • Friendfeed

  Friendfeed aracılığı ile yazılarımıza yorum yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 
Hakkında

Web tasarım günlüğümüzde özellikle Wordpress konusunda bilgiler bulunmaktadır. Seo hakkında bilgiler ve Wordpress eklentilerinin kullanımı anlatılmaktadır.
Tasarım yaparken bilmemeiz gereken püf noktalar belirli zaman aralıklarıyla yazılmaktadır.
Amaç Dizayn

AmaçSEO Teması

© 2011 Blog - Web tasarım hayal gücünüzle sınırlı değildir. Tasarım öğrendikçe gelişir.

Sitede yer alan tüm içerik Blog'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası