16 Eki
Tasarımcı 9 Yorum12.850 kez okundu

HootSuite ve Ping.FM ile Sosyal Ağlarda Yayın

Kategori: Wordpress

Web sitemizde yazdığımız yazıların otomatik olarak sosyal ağlarda yayınlanmasını ve böylece daha hızlı index almayı da sağlayacağız. Yazdığımız yazıların sosyal ağlarda yayınlanması için çeşitli eklentiler kullanmak yerini bunu doğal olarak yapacağız. Eklenti kullanmadan 2 siteyi birbirine bağlayarak hedefimize ulaşacağız.

HootSuite Üyelik ve Rss

İlk olarak http://hootsuite.com/ adresine girerek Sign up butonuna tıklayarak üye oluyoruz. Yan menüden Settings bölümüne gelerek RSS/ATOM butonuna tıklıyoruz.

Yukardaki resimde gördüğünüz alan açılacaktır ve Add Feed butonuna tıklayarak ekleyeceğiniz feed ve ayarlarınız sorulacaktır. Ayarlar kısmı önemli. Ayarlar kısmını 2 farklı teknikle kullanabilriz.

1. Teknik

Feed adresimizi yazdıktan sonra “” bu bölüme feed adresimizden çekilecek linkin hangi profillere gönderilmesini istediğimiz soruluyor. Add social network kısmına gelerek hangi sosyal ağlarımıza göndermek istediğimizi seçeceğiz. Seçenekler :

Twitter
Facebook
LinkedIn
Ping.fm
Wordpress
Myspace
Forsquare
mix

Bu seçenekler arasında ping.fm i kullanmıyoruz. Eğer sadece istediğimiz birkaç sosyal ağda otomatik linkimizin yayınlanması ise 1. taktiği kullanabiliriz. 2. taktikte ise daha geniş kapsamlı bir uygulama yapmış olacağız. İsterseniz Facebook, Twitter, WordPress.com bilgilerinizi yazarak sitenizde yazdığınız yazının direkt olarak bunlarda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

2. Teknik

Bu teknik benim uyguladığım ve daha faydalı olduğunu düşündüğüm tekniktir. Biraz daha detaylı bir ağ kurmuş olacağız. Burada yaptığımız ise şu olacak: Hootsuite.com sitesini rss yöntemi ile yeni yayınlanan içeriğimizin çekilmesi ve ping.fm sitesi aracılığıyla da birçok sosyal ağ ve blogda yayınlanabilmesi için kullanacağız.

Add Social Network adımındayken Ping.fm sekmesine gidiyoruz. Burada bize bir api anahtarı gerekecek bunun için ilk iş ping.fm sitesine gidip üye olmak.

Ping.Fm Üyelik

http://ping.fm/signup/ adresine girerek üye oluyoruz. Kısa bir üyelik işleminden sonra hesabımız hemen açılıyor. Gördüğünüz gibi karşımıza onlarca ağ çıkıyor. Hootsuite de kullanabileceğimizden çok daha fazla sosyal ağımız var artık.  Bu listedeki sitelerde hesaplarımızı oluşturduktan sonra add network adımı ile sosyal ağlarımızın ping.fm ile sekronize olarak çalışmasını sağlıyoruz.

Öncelikle ping.fm i kullanabilemk için http://ping.fm/profile/ bu adreste bir kullanıcı adı belirliyoruz ve şifremizi de yazarak update diyoruz.

Ping.fm Api anahtarı alma adımına geldik. http://ping.fm/key buraya tıklayarak developer api anahtarımızı alıyoruz.

Hootsuite.com a geri dönerek ping.fm sekmesine gelip api anaharımızı yapışştırıyoruz. Böylece yazdığımız yazı önce Hootsuite’e daha sonra ping.fm e bağlanıyor ve ping.fm deki bütün ağlara da otomatik olarak gönderiliyor.

Genel olarak adımları anlatmış oldum. Ping.fm de yukarda görmüş olduğunuz gibi çok fazla sosyal ağ var. Bu ağlara da otomatik olarak göndermesini sağlayabilir ve hızlı index alabilirsiniz.

Yazınızın Facebook sayfanızda görünşü ise şu şekilde olacaktır:

Bir sonraki yazımızda Ping.fm in daha farklı özellikleri ve tekniklerimden bahsedeceğim. Ayrıca Hootsuite ile zamanlanmış tweetler atmayı nasıl sağlayabileceğinizden de bahsedeceğim. 🙂

"HootSuite ve Ping.FM ile Sosyal Ağlarda Yayın" yazısı için 9 yorumyapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wordpress Temalar

Wordpress Tema Tasarımı
ücretiz wordpress mizah-eğlence-komedi teması
Wordpress SEO Teması

Abonelik

  • RSS

    Yazıları ve yorumları takip edin.

  • Friendfeed

    Friendfeed aracılığı ile yazılarımıza yorum yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Yeni Yıl Hosting Kampanyası

 
Hakkında

Web tasarım günlüğümüzde özellikle Wordpress konusunda bilgiler bulunmaktadır. Seo hakkında bilgiler ve Wordpress eklentilerinin kullanımı anlatılmaktadır.
Tasarım yaparken bilmemeiz gereken püf noktalar belirli zaman aralıklarıyla yazılmaktadır.
Amaç Dizayn

AmaçSEO Teması

© 2011 Blog - Web tasarım hayal gücünüzle sınırlı değildir. Tasarım öğrendikçe gelişir.

Sitede yer alan tüm içerik Blog'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası