23 Nis
Tasarımcı 0 Yorum8.493 kez okundu

Google Webmaster Araçları Yenilendi Nisan 2010

Kategori: SEO, Teknolojik Haberler, Web Tasarım

Webmasterların sıklıkla kullandığı google webmaster araçları bu ay yenilendi. Seo danışmanlığı yapanlar içinde iyi bir yardımcı olduğunu söyleyebilirim. Sitenizin kontrol panel sayfasına geldiğinizde ilk göze çarpan en sık yapılan arama sorguları bölümü oluyor.

google webmasters tools

google webmaster yardımcı araçları

1 nolu gölümde Gösterimler başlığı altında en çok gösterim alan anahtar kelimeniz listeleniyor. 2 nolu sütunda ise Tıklanma Oranı 10 sınır alınarak gösteriliyor. Bu bilgilere bakarak seo çalışması yapan webmasterlar içerik konusunda daha rahat fikir edinebilir.

En sık yapılan arama sorgularının geniş özet kısmına geldiğinizde ise çok daha güzel bir yenilikle karşılaşıyoruz.

En sık yapılan arama sorguları yenilendi

En sık yapılan arama sorguları yenilendi 2010

Burada istediğimiz tarihler arasında sitemizin gösterim ve tıklanma oranlarını rahatlıkla görebiliyoruz. Ne kadar arama sorgusu sonucunda ne kadar gösterim aldığımızı ve buna bağlı olarak ne kadar tıklandığımızı inceleyebiliyoruz.Hemen altında ise daha detaylı analizler bulunuyor.

Google webmasters tools tıklanma oranları

Google webmaster araçları tıklanma oran ve gösterim grafiği

Örneğin www.turktelekomuskudar.com adlı sitemiz asus netbook anahtar kelimesinde 6 ile 10. sıralarda 1000 gösterim almış.Şu an 2.sayfada görüntüleniyor ve 2.sayfadaki gösterimi 140. 140 gösterime karşın 58 kez tıklanmış yani bu kelimemiz için tıklanma oranı %41 dir. Buradaki istatistikleri kullanarak tıklanma aldığınız anahtar kelimeleri ,bulundukları sayfaları rahatlıkla analiz edebilir ve buna göre daha iyi optimizasyonlar yapabilirsiniz. Kısaca bu bölümde google’daki arama sorgusu, gösterimler,tıklanma oranı ve yüzde tıklanma oranı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Google Side Wiki Servisi

Google’ın faydalı olma vizyonu ile çıktığı yeni bir proje daha. Google side wiki farklı bir araç. Hem webmasterlar hem de ziyaretçiler için. Siteleri yorumlayın,faydalı olun.

Google sidewiki nedir ne işe yarar?
Google Sidewiki, tarayıcı çubuğunda herhangi bir web sayfasındaki faydalı bilgileri okumanıza ve bu bilgilere katkıda bulunmanıza imkan sağlayan bir çubuktur. İlgili web sayfası hakkında web sayfası sahibinin giriş metnini okuyabilir ,başkaları tarafından yapılan yorumları inceleyebilirsiniz. Böylece girdiğiniz sayfanın sizin için işe yarayıp yaramayacağını öğrenebilirsiniz.

Google site yöneticisi araçlarında Labarotuvar menüsünde Sidewiki bölümüne gelin. Yönettiğiniz site hakkında faydalı bilgi veren dürüst bir metin girin. Ve kaydedin.

google side wiki giriş metni

side wiki site faydalı bilgi aracı

Şimdi buradan google side wikiyi indirip kurun ve tarayıcınızda etkinleştirin. Google sidewiki araç çubuğunda birçok araç sizlerin kullanımına sunuluyor. Bunlar :
Google araç çubuğuna düğme ekleme
Siteyi paylaşma aracı (twitter,gmail,yahoo,facebook vb.)
Pagerank (Google sayfa önemine 5 üzerinden verdiği derece)
Pop up engelleme
Arama kelimelerini vurgulama aracı
Yazım denetim aracı (henüz türkçe dil seçeneği yok)
side wiki
Çevir
Otomatik form doldurma aracı

Yukarda sıraladığım gibi çok faydalı araçlara sahip bir uygulama. Peki siteye girdiğimizde mevcut sitede hiç yorum yoksa sidewiki simgesine tıkladığımızda ne oluyor?
side wiki ekran görünümü

Sizde yorum yapmak istiyorsanız öncelikle google hesabınızla giriş yapıyor ve sonrasında side wiki simgesine tıklayarak açılır menüden giriş yaz diyorsunuz.

Sidewiki simgelerinin anlamları neler?

sarı sidewiki düğmesiSarı Sidewiki simgesi, görüntülediğiniz sayfa için başkaları tarafından Sidewiki yorumu yapıldığını belirtir. Bu girişleri görmek üzere Sidewiki yan çubuğunu açmak için Sidewiki bildirim çubuğunda düğmeyi veya mavi sekmeyi tıklayın.

beyaz Sidewiki düğmesiBeyaz Sidewiki simgesi, görüntülediğiniz sayfa için Sidewiki girişi yapılmadığını belirtir. İlk siz yorum yapın! Yan çubukta boş bir Sidewiki giriş formu açmak için düğmeyi tıklayın. Tüm sayfa hakkında veya sayfanın belirli bir bölümü ile ilgili bir Sidewiki girişi oluşturabilirsiniz. Sayfanın belirli bir bölümü hakkında giriş oluşturmak için, Sidewiki düğmesini tıklamadan önce farenizle sayfanın istediğiniz bölümünü vurgulayın. Girişinizi oluşturduktan sonra Sidewiki uygulaması olan kullanıcılar yorumunuzu görebilir ve yararlı olup olmadığını oylayabilir.

gri Sidewiki düğmesiGri Sidewiki simgesi, görüntülediğiniz sayfada yorum yapılamadığını belirtir. SSL (https) şifrelenmiş bir sayfayı ziyaret ediyorsanız veya Sidewiki hizmetine erişim geçici olarak mümkün değilse bu simge görünür.

Webmasterlara bir ipucu da vermek istiyorum bu araç sayesinde: Siteniz hakkında yorumları okuyup yaptığınız web tasarım hakkında değişiklikler yapabilir, tasarımı iyileştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wordpress Temalar

Wordpress Tema Tasarımı
ücretiz wordpress mizah-eğlence-komedi teması
Wordpress SEO Teması

Abonelik

  • RSS

    Yazıları ve yorumları takip edin.

  • Friendfeed

    Friendfeed aracılığı ile yazılarımıza yorum yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 
Hakkında

Web tasarım günlüğümüzde özellikle Wordpress konusunda bilgiler bulunmaktadır. Seo hakkında bilgiler ve Wordpress eklentilerinin kullanımı anlatılmaktadır.
Tasarım yaparken bilmemeiz gereken püf noktalar belirli zaman aralıklarıyla yazılmaktadır.
Amaç Dizayn

AmaçSEO Teması

© 2011 Blog - Web tasarım hayal gücünüzle sınırlı değildir. Tasarım öğrendikçe gelişir.

Sitede yer alan tüm içerik Blog'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası