04 May
Tasarımcı 0 Yorum2.273 kez okundu

Google İnternet Reklamcılığı Seminer Notlarım-1

Kategori: Reklam, Teknolojik Haberler

İlk defa katıldığım google internet reklamcılığı semineri gerçekten güzel ve verimli geçti. Seminer yerinin büyük ve organizasyonun iyi olması da bu güzelliği arttırdı.Tabiki eksiklikler de vardı. İlk seminerin 30dk geç başlamsı pek hoş olmadı. Kısaca değinilen konulardan bahsedeyim:

Mustafa İçil gelişen internet kullanımını rakamlarla ortaya koydu. 10 yıllık bir süreçte çok fazla mesafe katedildiği ortadaydı. Konuyu buradan neden google ın en çok tercih edilen arama motoru olmasına bağladı. Bunun nedenlerini şöyle sıraladı :

Sade,basit olması – Kapasitessinin büyük olması -Doğru sıralama – Hızlı sonuç

Google ın amacı için çok güzel bir tanımlama yaptı Mustafa Bey :

“Çok kişi gelsin,aradığını bulsun,hemen gitsin 😀 ”

Arayan ziyaretçi eğer google da çok fazla kalıyorsa demek ki doğru sonucu bulamamıştır yani biz en doğru sonuçlaro getirememişizdir. Bu mantık google için bir prensip haline gelmiş gördüğüm kadarıyla. En iyi sonuçları çıkarma yolunda her dakika 20 değişik algoritma deneiyormuş. Bir adım önde olmaya çalıştıkları buradan belli.

Bununla ilgili de güzel bir cümle e karikatür kullandı :

“Hiç gazete istemediim olasılığını düşündün mü?” (Karikatürde gazetesini getirmiş bir köpeğin sahibine bakışı vardı.)

Yani kendini geliştirmeyen bir arama motoru bir süre sonra istenilmeyebilir veya tercih edilmeyebilir.

İlk oturumda firmaların internette reklamlarının önemli olduğu vurgulandı. Bilinirlik,farkındalık kavramları artık firmalar için çok önemli kavramlar arasında. İnternette bilinirlik google da üst sıralarda olma ile doğru orantılı. Aynı zamanda sponsor bağlantılarda farkındalığı arttırıcı ve müşteri sayınızı arttırıcı bir unsur.

Bir diğer oturum Esra Güler in sunumu ile devam etti. Adwords hakkında pratik bilgiler ve uzmanlık sınavından bahsedildi. Alınan yetkinlik belgesi ile adwords pazarlamasında bir artış olacaklarını düşünüyorlar muhtemelen. Webmasterları veya ajansları bunu pazarlamaya özendiriyorlar. Nedeni tabiki kazanç Sonuçta iki taraflı bir kazanç demek bu da.

Arjan Dijk de yaptığı açıklamada arama sonuçlarının tam olarak doğru olmadığını itiraf etti 🙂 İnsanların alışveriş alışknalığı artık internette arama ile başlıyor. Arayanların %40 ı aradıkları ürünü internet üzerinden satın alıyor. Bu da kriz ortamında firmaların reklama önem vermelerinin krizi avantajlı bir şekilde atlatmalarını sağlamakta hatta büyümelerine kapı açmakta.

Arama kalitesi ekibinin başında bulunan Elif Erdoğan sitelerin analizinde google ürünlerinin kullanılmasının bir etkisi olmadığını ,şeffaf olduklarını belirtti. Sitelerin değerlendirilmesinde fayda faktörünün ön planda olduğu söylendi. Yani sitemizin içeriğinin insanların faydasına olan konularla olması hem hiti arttırır hem de sitenin kalitesini google gözünde yükseltir.Faydalı olan tercih edilir mantığı. google ın kalite yönergelerini sef siteler yapabilmek için okumanın da faydası var. Web yöneticisi araçlarının ücretsiz olarak birçok konuda webmasterları yönlendirdiğini , nerede hata yaptıklarını göstererek optimizasyonda yardımcı olmaktadır.Sitenizin hangi kelimede kaçıncı sırada olduğunu ve aldığı trafiği yüzde olarak görebiliyorsunuz. Sıralamada yüksek ama trafik olarak düşük kelimelerde çalışma yapmanızı da söylemekte.

Adorws ekibi irlanda sorumlusu Abdullah Aydın adwords ile ilgili sık sorulan soruları cevapladı. Yalnız izmir web tasarım sahibinin sorduğu soruya malesef cevap veremedi. Bu da olumsuz bir not aldı. Kahve molasında kendisi ile daha yakından görüştük. Çok sempatik ve samimi biri. Birçok sorumu cevapladı. Sorularım tıklanmalarda yapılan usülsüz durumlar içindi. Başka bir adwords kullanan webmasterın sorusu ve Abdullah beyin cevabını dinleyince anladım gibi Türkiye ve Abd ye tanınan toleranslar çok farklı. İstismarlar söz konusu.

Semineri iyi gözlemleyen biri için web tasarım ile ilgili taktiklerde verildi.

Devamı 2. yazımızda olacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wordpress Temalar

Wordpress Tema Tasarımı
ücretiz wordpress mizah-eğlence-komedi teması
Wordpress SEO Teması

Abonelik

  • RSS

    Yazıları ve yorumları takip edin.

  • Friendfeed

    Friendfeed aracılığı ile yazılarımıza yorum yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Yeni Yıl Hosting Kampanyası

 
Hakkında

Web tasarım günlüğümüzde özellikle Wordpress konusunda bilgiler bulunmaktadır. Seo hakkında bilgiler ve Wordpress eklentilerinin kullanımı anlatılmaktadır.
Tasarım yaparken bilmemeiz gereken püf noktalar belirli zaman aralıklarıyla yazılmaktadır.
Amaç Dizayn

AmaçSEO Teması

© 2011 Blog - Web tasarım hayal gücünüzle sınırlı değildir. Tasarım öğrendikçe gelişir.

Sitede yer alan tüm içerik Blog'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası