13 Şub
Tasarımcı 5 Yorum6.154 kez okundu

Google Insights ile Anahtar Kelime Belirleme ve Karşılaştırma

Kategori: Seo

Sitelerimizi belli kelimelerde üst sıralara çıkarmak için çabalarız. Sadece bir kelimeye odaklanırız. Aslında ziyaretçiler sadece o kelimeyi arayarak sizi bulmazlar. Farklı kelimeler, yakın kelimelerde ararlar. Optimizasyonda bu konuya da önem vermeliyiz.Anahtar kelime belirleme ve karşılaştırma tekniklerine bir göz atalım.

Bunu nasıl yapacağız?

Bu soruya google insights çok güzel yanıt veriyor. Google ın bu hizmetini kullanarak hedef kelimemize yakın kelimeleri saptayıp bunlarda da çalışma yapmalıyız.Hitimizi arttırmak için de güzel bir yöntemdir.

filtre ayarıArama yaparken belirli kriterlere göre yapabiliyoruz.Yani arama filtresi.

lokasyon filtresiLokasyona göre arama yapabiliyoruz. Eğer sitemize sadece Türkiye den hit bekliyorsak bu konuda yapılan aramaları illere göre görebiliyoruz. Aradığımız kelimeye yakın aranan kelimeleri görebiliyor aranma yüzdelerini de öğrenebiliyoruz.

zaman aralığı filtresi

Arama yapma kriterimize ayrıca zamanda ekleyebiliyoruz.  Yıl olarak belli bir seneden bu yana hangi oranlarda ,hangi ilgili kelimeler aranmış buna bakabiliyoruz. Veya aya göre de arama mevcut.

Ayrıca aramayı belirli bir güne göre de yapabiliyoruz. Bu da çok güzel bir seçenek. google zaman kavramına fazlaca önem veriyor demektir.son yıllardaki arama oranlarına bakmamız bir bakıma daha iyi olur. Son yıllarda aratılan yakın kelimelere göre de sitemizi optimize edersek hitimiz günlük veya aylık anlamda daha fazla artacaktır. Gündeme göre yol haritası çizmiş olacağız.

kategori filtresiSon arama kriterimiz katagoriye göre arama. Bunda da belirli katagorilerle aramamızı sınırlamış ve belirli bir sektöre yönelmiş olacağız. Türkçe aramalar için pek tavsiye etmyiorum. Çünkü sitelerin katagorilendimesinn kriterleri çok açık değil. Sonuçları şu an için zayıf.

ilgi grafiğiAyrıca seçtiğimiz zaman aralığına/zamana göre kelimemizin %kaç aranma oranına sahip olduğunu , iniş-çıkışlarını buradan görebiliriz. Popülerliği olan bir kelime ise hit getireceğini unutmamalıyız. Yol haritamızı bu grafiğe göre de bir nevi şekillendirebilriiz.

ülkeye göre sonuç

Aradığımız kelimeyi (eğer ülkeye göre filtreleme de yapmış isek )  illere göre aranma oran dağılımını da google insights ile görebiliriz.

Bu bize ne kazandırabilir ?

Hemen açıklayayım. Eğer aramayı worldwideweb yaparsanız ülkelere göre oranları yakalarsınız ve o kelimede farklı dillerde de aranmalar olduğunu görürsünüz. Tabiki bunu türkçe değil de ingilizce kelimeler için düşünürsek farklı ülke dillerine göre de sayfalar yaparak hit çekebiliriz. Google translate  den içerik çevrilmesinde yararlanabilriiz.

arama sorgularıYazımn da ana temasını oluşturan ilgili aramalar kısmı bizim için çok önemli. Burda hedef kelimemize yakın yapılan aramalr ve oraları mevcut. Bunlara göre yol haritamızda düzenlemeler yapabilir daha çok aramalarda yerimizi alabiliriz.  Ayrıca değerli arama sorgularını da hemen yanında görebiliyoruz.

"Google Insights ile Anahtar Kelime Belirleme ve Karşılaştırma" yazısı için 5 yorumyapılmış.

 1. deha notebook dedi:

  paylaşım için teşekkürler gerçekten çok faydalı

 2. osman dedi:

  anahtar kelime karşılaştırması sitelerde önemli arkadaşlar

 3. sezer dedi:

  sitelerin çoklugunda anahtar kelime bulmak çok zor

 4. y6asin dedi:

  sitelerim çıkmıyorrrrr ne yapmalıyım

 5. onur dedi:

  benim sitelerim çalışıyor ama üstlerde degil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wordpress Temalar

Wordpress Tema Tasarımı
ücretiz wordpress mizah-eğlence-komedi teması
Wordpress SEO Teması

Abonelik

 • RSS

  Yazıları ve yorumları takip edin.

 • Friendfeed

  Friendfeed aracılığı ile yazılarımıza yorum yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 
Hakkında

Web tasarım günlüğümüzde özellikle Wordpress konusunda bilgiler bulunmaktadır. Seo hakkında bilgiler ve Wordpress eklentilerinin kullanımı anlatılmaktadır.
Tasarım yaparken bilmemeiz gereken püf noktalar belirli zaman aralıklarıyla yazılmaktadır.
Amaç Dizayn

AmaçSEO Teması

© 2011 Web Tasarım – Tasarım Günlüğü - Web tasarım hayal gücünüzle sınırlı değildir. Tasarım öğrendikçe gelişir.

Sitede yer alan tüm içerik Web Tasarım – Tasarım Günlüğü'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası