14 Kas
Tasarımcı 2 Yorum6.835 kez okundu

Google Alerts ve Seo Analiz

Kategori: SEO

Seo işi ile ilgilenenler için iyi bir servisden bahsetmek istiyorum. Google hedef arama motorumuz olduğu için servisleri de işimizi kolaylaştıracak araçlar olacaktır. Google Alerts olarak beta sürümüne başlayan bu servis seo danışmanları ve diğer takipçi kurumlar için çok faydalı bir araç.

Nedir bu GOOGLE Alarmı?

Alarmımızı kurup işimize başlıyoruz. 🙂

Google’ın, arama teriminizle eşleşen web sayfaları, gazete makaleleri veya bloglar gibi yeni sonuçlar bulması durumunda size gönderilen e-postalardır. Google Alerts’ü Web üzerindeki herhangi bir şeyi izlemek için kullanabilirsiniz.

googlealerts google uyarı google alarmGoogle alarm sistemi sizi uyandırmak için kuruluyor aslında. Rakipler neler yapıyor,gündemde ne durumsınız bunu çok güzel takip edebilirsiniz. Medya takip sistemi dahi kurulabilir.

İzlediğiniz kelimelerle ilgili yeni sonuçlar çıktığında size e posta uyarısı olarak gelecektir.

Google Alerts Nasıl Kullanılır?

Kullanımını kısaca anlatayım. Google Alerts betaya buradan giriş yapın.

Tür Seçimi

Arama terimleri kısmına takip etmek istediğiniz kelimeyi yazıyorsunuz.  Daha sonra Tür seçimi yapıyoruz. Tür olarak bloglar, haberler, tarışmalar, güncellemeler, videolar veya Hepsini seçebilirsiniz. Hangi alanda haberdar olmak istiyorsanız bunu düşünüp belirleyebilirsiniz. Veya hepsini seçerek mailde her türü inceleyebilirsiniz.

Ne Sıklıkla

Ne sıklıkla alarm kurmak istediğinizi seçiyorsunuz. Seçenekler çıkar çıkmaz,günde bir ve haftada bir. Eğer maillerinizi akşamları iş dönüşü okuyabiliyorsanız bunu günde bir olarak seçebilirsiniz. Seo danışmanı olarak bu servisi kullanıyorsanız Çıkar Çıkmaz seçeneğini seçmek en doğrusu olacaktır.

Miktar

Yalnızca en iyi sonuçları veya tüm sonuçların görüntülenmesini isteyebilirsiniz.

Dağıtım Hedefi

Mail veya özet akışını seçebilirsiniz. Özet akışını seçerseniz bu Google Reader servisinize eklenecektir ve buradan takip edebileceksiniz.

Google Alerts Kullanım Teknikleri

Arama terimi seçerken belirgin ve net kelimeler seçmek en doğrusu. Seo odaklı seçimleri Google Suggest kullanarak da yapabilirsiniz. Ya da hedef kelimeniz ve türevlerini kullanmak iyi bir seçim olacaktır.

Kelimelerin beraber aranması için tırnak içine almak gerekiyor. “web tasarım”

Arama yapılırken A kelimesini içermemesini istiyorsanız – işareti ile ayırabilirsiniz. web tasarım -bedava

Arattığınız kelimenin eş anlamlılarının ve yazım çeşitlemelerinin arama kriterinizden dışlanmasını + ekleyerek sağlayabilirsiniz.  +tasarım (Google da asarım şeklinde arama yapılırsa bu sizi etkilemez)

Aramanızın sadece bir site içerisinde yapılmasını sağlayabilirsiniz.  web tasarım site:amacdizayn.com veya tasarım site:.edu

Seo işi ile uğraşanlar için çok iyi bir seo analiz aracı aslında. Çalıştığınız hedef kelimelerde ne tip yazılar yazılıyor bunu takip edebilir kendi sitenizde yazdığınız yazıların da hedef kelimizde sıralama kazandığı zamanı da görebilirsiniz.

Farklı türevleri de takip edebilir içerik üretirken de yeni haberlerden haberdar olarak bunu lehinize kullanabilirsiniz.

"Google Alerts ve Seo Analiz" yazısı için 2 yorumyapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wordpress Temalar

Wordpress Tema Tasarımı
ücretiz wordpress mizah-eğlence-komedi teması
Wordpress SEO Teması

Abonelik

  • RSS

    Yazıları ve yorumları takip edin.

  • Friendfeed

    Friendfeed aracılığı ile yazılarımıza yorum yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 
Hakkında

Web tasarım günlüğümüzde özellikle Wordpress konusunda bilgiler bulunmaktadır. Seo hakkında bilgiler ve Wordpress eklentilerinin kullanımı anlatılmaktadır.
Tasarım yaparken bilmemeiz gereken püf noktalar belirli zaman aralıklarıyla yazılmaktadır.
Amaç Dizayn

AmaçSEO Teması

© 2011 Blog - Web tasarım hayal gücünüzle sınırlı değildir. Tasarım öğrendikçe gelişir.

Sitede yer alan tüm içerik Blog'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası