29 Ara
yonetici 0 Yorum296 kez okundu

2021’de Google SEO’ya nasıl bakacak?

Kategori: SEO

2020 Aralık Google çekirdek güncellemesinden sonra yaşanan trafik değişimleri ile beraber 2021’de SEO dünyasında neler olacak sorusu da aklımıza gelmeye başladı.

En fazla üzerinde durulan konu UX. Google kullanıcılara web site sahipleri olarak iyi bir deneyim yaşatmamızı istiyor. Bunu istemesinin ilk amacı kullanıcılar Google’da üst sıralardaki sitelere tıkladıklarında ulaştıkları sayfada ki deneyim iyi olursa kullanıcıların Google’ye olan güveni artacaktır. Daha fazla tercih edeceklerdir.

Pop up’lar, lightbox’lar, webpush izinleri gerçekten kullanıcıları bıktırmış durumda. Bu nedenle sitelerde yapılması gereken ilk düzenleme bu tip aksiyonları sayfa yüklendikten sonra ya da birkaç sayfa gezildikten sonra yapılması yönünde olacaktır.

Bir diğer konu ise backlinklere olan bağlılık devam edecek. Google hala referanslar üzerinden sitenize bir otorite vermeye devam ediyor. Dijital varlığınız ne kadar varsa o kadar iyi bir otorite kazanabiliyorsunuz.

Siz neler eklemek istersiniz?

07 May
yonetici 0 Yorum4.309 kez okundu

Google Analytics: Kullanıcı Gezgini

Kategori: SEO

Bu haftanın güzel haberlerden biri de Google Analytics kontrol paneline yeni bir bölümün gelmiş olmasıydı. Kullanıcı Gezgini adı ile yayınlanan bu yeni özellik bize Yandex Metrica Webvisor aracına rakip mi olacak düşüncesini de kapılmamıza neden oldu.

Google Anaytics’de Kullanıcı Gezgini ( google analytics user explorer ) menüsü ile her ziyaretçiye atanmış bir kimlik ile karşılaşacaksınız. Bu kimliği incelediğinizde sitenize 1 yıl önce kimliği olan kişilerin ziyaret ettiğini göreceksiniz. ziyaretçi kimlikleri çerez bazlı değil farklı bir teknikle eşleştirilmiş gibi görünüyor. Çerezlerini silmiş olsanız da sizi farklı bilgilerle tanıyor. Dolayısıyla sizin de bir Google kimlik kartınız var diyebiliriz.

22 Şub
yonetici 1 Yorum5.276 kez okundu

WordPress Güvenliğiniz için Rublon

Kategori: Wordpress

WordPress kullanıcı kitlesi en yüksek olan CMS’lerden dersek yanlış olmaz. Popüler kullanımı olan her sistem hackerlar tarafından daha fazla saldırıya maruz kalır. Kullandığımız yazılımın açık kaynak kodlu olarak indirmeye açık olması hackerlar tarafından daha kolay bir inceleme imkanı bulmalarına da neden oluyor.

WordPress alt yapılı sitenizin güvenliğini nasıl sağlayacaksınız?

WordPress güvenlik önlemlerinin başında bazı manuel önlemler vardı. WordPress güvenlik eklentilerinin de gelişmesi ile iyi bir güvenlik eklentisi manuel tedbirlerle uğraşmanızı önleyecek.

Piyasada güvenlik alanında test ettiğimiz eklentiler arasında en iyileri şöyle:

  1. Rublon Account Security
  2. Wordfence
  3. iThemes Security

Wordfence ve iThemes Security gelişmiş ayarlara sahip. Birçok kullanıcı bu kadar ayarın ne işe yaradığını anlayamadığı gibi doğru şekilde de yapılandıramıyor. Türk kullanıcılar ingilizce olan bu eklentileri kullanmakta genellikle zorluk çekiyor. Dil desteği olmaması ve karışık yapılandırma ayarları bu eklentileri tercih etmemek için yeterli olabiliyor.

21 Oca
yonetici 1 Yorum3.491 kez okundu

Sosyal Medya Danışmanı için Google Analytics Kullanmanın Önemi

Kategori: Sosyal Medya

Sosyal medya danışmanı için mevcut/potansiyel müşterileri yakından takip etmek, onların yönelimlerini çözümlemeyi ve aynı doğrultuda strateji geliştirmeyi sağlar. Bu hedefe ulaşmaya yardımcı olan Google Analytics sayesinde sosyal medyayı kolaylıkla ölçebilirsiniz.

Sosyal medya uzmanının yoğun gündemi içinde dikkat etmesi gereken birçok nokta var. Bunlardan biri de, mevcut ve potansiyel müşterilerle doğru iletişim kurabilmek. Öyle ki, hedef kitlenizi iyi tanırsanız, hangi doğrultuda hareket etmeniz gerektiğini net bir şekilde görmüş olursunuz. Tabii bu doğrultuda işinizi kolaylaştıracak araçlardan yardım almakta fayda var. Google Analytics de onlardan biri. Anlık ziyaretçi verilerine kolayca ulaşmanızı sağlayan bu program sayesinde müşterinin nabzını tutmak artık çok daha kolay.

11 Oca
yonetici 1 Yorum3.595 kez okundu

Mobile neden bütçe ayır mıyorsunuz?

Kategori: Web Tasarım

Orta ve büyük ölçekli firmaların web sitelerinin hala mobil uyumlu olmadığını görmek 2015 için hayal kırıklığı denilebilir.

Özellikle e ticaret sitelerinde kullandıkları paket sistemlerin eski olması ya da 5 yıl önce yaptırdıkları siteyi kullanmaya devam etmeleri sonucu ziyaretçiler çılgına dönebiliyor. Malesef veri analizi yapmaya da vakit harcamıyorsanız durumunuz parlak değil.

Ziyaretçi kitleniz günlük 1000-5000 arasındaysa mutlaka Google Analytics benzeri servislerle mobil ziyaretçi sayılarınızı ölçün. Yandex metrica ile mobil ziyaretçilerin siteden neden çıktıklarını analiz edin.

Sitenizin mobil uyumlu olması için bu alanda uzman kişilerden destek almayı ihmal etmeyin. Ayıracağınız bütçeyi kısa zamanda alacağınızı unutmayın.

Ve mobil web sitesi yaptırmaya karar verin.

wordpress Temalar

Wordpress Tema Tasarımı
ücretiz wordpress mizah-eğlence-komedi teması
Wordpress SEO Teması

Abonelik

  • RSS

    Yazıları ve yorumları takip edin.

  • Friendfeed

    Friendfeed aracılığı ile yazılarımıza yorum yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 
Hakkında

Web tasarım günlüğümüzde özellikle Wordpress konusunda bilgiler bulunmaktadır. Seo hakkında bilgiler ve Wordpress eklentilerinin kullanımı anlatılmaktadır.
Tasarım yaparken bilmemeiz gereken püf noktalar belirli zaman aralıklarıyla yazılmaktadır.
Amaç Dizayn

AmaçSEO Teması

© 2011 Blog - Web tasarım hayal gücünüzle sınırlı değildir. Tasarım öğrendikçe gelişir.

Sitede yer alan tüm içerik Blog'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası