Kategori: Logo Tasarım

Arşiv sayfasındasınız.
 

Logo Tasarım

03/07/2010 | Amaç Dizayn | Logo Tasarım

Logolar bir şirketin bayrağı sayılabilir; çünkü her alanda bu logolarla tanınırlar. Bu sebepten şirketlerin logolarına büyük önem vermeleri gerekir ki büyük şirketler zaten bunun farkındadırlar.

Logolar şirketin amaçlarını özetler nitelikte ve dışarıdan bakıldığında kolay akılda kalıcı olmalıdırlar. Bu bakımdan bakıldığında logolar sade yapılarının yanında çok anlam içermelidirler. Örnek olarak Ziraat Bankasının logosunu inceleyelim. Baş harfleri olan Z ve B harfleri ustalıkla başak gövdesi gibi tasarlanmış ve başağın üst kısmın T ve C harfleri tamamlamış. Bu logoyla Ziraat Bankası, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası ismini misyonu olan ziraat işleriyle birleştirmiş ve yapısını logosuyla özetlemiştir. Buna birçok büyük kurumun logosu örnek gösterilebilir.

Kısaca, logolar kurumların yapısını özetler nitelikte olmalıdır. Bu durumda logo tasarımın ne kadar önemli bir iş olduğunu gösteriyor.Bir kiremit fabrikasının logosunda deniz olması, o logonun kalite standartlarını yansıtmadığını gösterir. Ya da bir inşaat firmasının logosunda yıkılmış bir ev kullanması, misyonuna tamamen zıt düşerek müşterilerinde kötü bir izlenim uyandıracaktır.

Logo tasarlanırken, kurumun vizyonu da ön plana alınmalıdır. Kurumun dışarıdan nasıl görülmesini istediği hesaplanmalı ve ona göre bu işe girilmelidir. Çocuk işleriyle uğraşan bir kurum logosunda daha çocuksu ve eğlenceli simgeler kullanmalıdır. Bu bir kelebek, oyuncak, sevimli bir böcek olabilir. Aynı şekilde bir nakliye firması logosunda bir araç kullanabilir. Bu gibi örnekler şirketlere bağlı olarak arttırılabilir. Logolarda isteğe bağlı olarak simgelerin yanında güzel ve ilgi çekici fonlarla yazılmış yazılar konulabilir. Ancak şuna dikkat etmekte fayda var, yazılar görsellerden daha ön planda olmamalıdır.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere logo tasarımı titiz bir çalışma ister. Bu çalışmayı bu alanda uzman grafiker arkadaşlarımız yapmaktadır. Büyük olmak isteyen kurumlar bu alana önem vermek zorundadırlar. Firmalar yukarıda bahsedilen kurallara uygun olarak logolarını bu işte uzmanlaşmış kurumlara bırakmalıdırlar ve maliyet hesapları yapmadan en iyisini tasarlatmalıdırlar. İyi bir izlenimin ve başarının bu yollardan geçtiği unutulmamalıdır.

Amaç Dizayn sizin için en uygun logo tasarımını yapmakta ve size farklı alternatiflerde bunu sunmaktadır.