Kategori: BizdenHaberler

Arşiv sayfasındasınız.
 

Web Tasarım Analizi 2

24/05/2014 | Amaç Dizayn | BizdenHaberler

Web Tasarım Analiz yazı dizimizin ikinci yazısı ile devam ediyor. Web Tasarım Analiz 1 yazımızda Turizm firmalarının sitelerini incelemiştik. Bu yazımızda tatil sitelerini inceleyeceğiz.

Yaz sezonun yaklaştığı zamanlarda en çok aratılan sorgulardan biri de “tatil“. Tatil aramasında karşınıza çıkan sitelerin tasarımı, kullanışlı olması ziyaretçilerin bir kısmını etkileyen noktalar arasında.

Amaç Dizayn tatil sitelerini incelerken kullanıcıya verdikleri değeri ön planda tutacaktır. Arama motorları için yapılmış ve kullanımı karışık birçok site tatil sektöründe de mevcut. Eğer kurumsal bir tatil sitesi yapmayı planlıyorsanız inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazının tamamını okuyun »

Etiketler: , , , ,

Tasarımcılar için 5 Android Uygulaması

04/01/2014 | Amaç Dizayn | BizdenHaberler

Tasarımcılar için kullanışlı 10 Android uygulamasından bahsedeceğiz. İş ya da sosyal hayatınızda bazı ihtiyaçlarınız için bu Android uygulamaları ile zamanınızı iyi kullanabilirsiniz.

1-Sketcher Lite Uygulaması

sketcher-android-uygulama-amacdizayncom

Sketcher FREE uygulaması ile karakalem resim çizebileceğiniz gibi mevcut fotoğraflarınıza çeşitli efektler uygulayabilirsiniz.

Sketcher FREE Özellikleri

  • 12 farklı fırça
  • Silgi aracı
  • Renk seçme paleti
  • 2 adımlı geri alma
  • Büyüteç özelliği
  • Ayarlanabilir tuval boyutu
  • Kaydetip paylaşma özelliği

500.000 üzerinde kullanıcı cihazına yüklemiş ve Goolge Play de 3.3 puan almış bir uygulama
Sketcher FREE İndir

2-Skitch Uygulaması

skitch-android-uygulama-amacdizayncom
Skitch uygulamasının tanıtım videosunda da görebilecğeiniz gibi uygulamayı kullanım amacınız hayatınız kolaylaştırmak için olabilir. Ya da çektiğiniz resimler üzerinde çizim yaparak hızlı bir şekilde iş amaçlı paylaşmanız için de kullanabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği bu uygulama Android kullanıcıları tarafından 4.3 puan almış.

Skitch Uygulamasını ne için kullanabilirsiniz?
Skitch daha fazlası için kullanılabilir ve daha fazla yol bulacağınızdan eminiz:Şirketinizin satış PDF’indeki eksik sözcüğü daire içine alın.

Ekran görüntüsü alın ve müşterileriniz için damgayla Sistem Tercihleri düğmesini vurgulayın.

Öğrencilerinize öğretmek için mamutları, molekülleri etiketleyin veya Roma İmparatorluğu’nu vurgularla ve metinle işaretleyin.

Yazı tipi hizalanmadığında geliştiriciye göstermek için oku ve düz çizgileri kullanın.

Fotoğraf çekin, fiyatı not edin ve banyonuzu yenilerken mükemmel olacak bu sade musluğa dikkat çekin.

Skitch’in PDF İşaretlemesi Evernote Premium hesabı gerektirir.

Skitch, her şeyi hatırlamanıza, etkili bir şekilde iletişim kurmanıza ve işlerinizi halletmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmış Evernote uygulama ailesinin bir parçasıdır.

Skitch uygulaması İndir

3.Daltonizer Uygulaması

Daltonizer-android-uygulama-amacdizayncom
Daltonizer uygulaması çektiğiniz fotoğrafları Renk körü olan birinin nasıl gördüğünü size gösteriyor. Renk körlerinin gözünden bakmanızı sağlıyor da diyebiliriz.
10.000 üzerinde kullanıcı tarafından indirilmiş uygulama Android severler tarafından 4.1 puan almış.

Daltonizer uygulamasını indir

4. Serious Paint Uygulaması

Serious-Paint-android-uygulama-amacdizayncom
Serious Paint uygulaması fotoğraflar üzerinde boyama yapmanızı, efekt uygulamanızı sağlıyor.

Serious Paint uygulamasını indir

5. Fontest Uygulaması

fontest-android-uygulama-amacdizayncom

Fontest uygulamasını Android için uygulama geliştirenler ve tasarladığınız sitelerdeki fontların  Android cihazlarda nasıl göründüğünü merak ediyorsanız bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Fontest Uygulamasını İndir

Etiketler: , , , ,

2014 Yeni Web Tasarım Trendleri

04/01/2014 | Amaç Dizayn | BizdenHaberler

2014 yılında web sitesi tasarımları nasıl olacak? Kullanıcıları nasıl web siteleri karşılayacak? 2014 yılı mobil kullanım oranlarının artması ile hızlı çalışan ve anlaşılabilen sitelerin yılı olacak.

Geçtiğimiz yıllarda 2012 Web Tasarım Trendlerini sizler için incelemiş ve bilgi vermiştik. Bu yıl web sitesi yaptıracaksanız yeni tasarım trendlerine göre yapmalı ve web stratejilerinizi buna uygun geliştirmeniz gerekiyor.

Flat Tasarım

Flat tasarım nedir? sorusunu cevaplayarak 2014‘ün yeni web tasarım trendinden bahsedeceğiz.

Yazının tamamını okuyun »

Etiketler: , , ,

En İyi 100 SEO Aracı

07/08/2013 | Amaç Dizayn | BizdenHaberler, Google Optimizasyon

Web sitenizin Google aramalarında üst sıralarda olması için bir SEO danışmanı ile çalışmadan önce kendiniz de sitenizi analiz ederek sitenizin durumu hakkında az çok bilgi sahibi olmalısınız. Seo çalışmalarını yürüten SEO uzmanları da bu araçlardan yararlanarak analizlerini daha da geliştirebilir ve raporlama aşamasında iyi bir sunum yapabilirler. Ücretli araçlara yönelmeden ücretsiz 100 SEO aracı ile çalışmalarınıza, analizlerinize ve stratejinize yön verebilirsiniz.

1- Anchor Text Over Optimization Report Aracı

www.removeem.com/ratios.php

Bu araç hangi anahtar kelimeler üzerine ne kadar doğru bir optimizasyon yapıldığını size gösterir. Kırmızı renkte gözüken anchor textleriniz varsa bunların yoğunluğunun fazla olduğunu anlayabilirsiniz. Bu yoğunluğu azaltarak %10 değeri altında bir orana yaklaştırmanız öneriliyor bu araç tarafından.

SEO çalışmalarınızda aldığınız backlinklerin alınan anahtar kelimelerin yoğunluğundaki etkiyi de bir diğer sütunda görebileceksiniz.

2- Bing Site Yöneticisi Araçları

www.bing.com/toolbox/webmaster

Google Site Yöneticisi Araçları ile yarışan önemli bir araç diyebiliriz. Bing aramaları sizin için önemliyse ve Bing politikalarına göre sitenizi analiz etmek istiyorsanız Bing Webmaster Tools’u kullanabilirsiniz. Bing arama motoru olarak Türkiye’de kendini kabul ettirebildi malesef diyemiyoruz.

Önceden MSN adresi olarak kullandığınız mail ile hesap açıp sitenizi ekleyin ve doğrulama adımını yapın. Daha sonra veriler geldikçe analizlerinizde bu verileri kullanabilrisiniz.

Yazının tamamını okuyun »

Etiketler: , ,

Firmanız için Seo ve Sem gerekli mi?

26/07/2012 | Amaç Dizayn | BizdenHaberler

Teknoloji ilerlemeye devam ederken firma sahipleri de internet pastasından pay almanın yolunu arıyorlar. Eminiz ki siz de pay almak için bir web sitesi yaptırdınız ama hiçbir geri dönüş sağlayamadınız. Bunun başlıca nedenleri: Seo ve Sem.

Seo çalışmaları bir siteyi arama motorlarında belirli hedef kelimelerde ön sıralarda çıkması için yapılır. Sem ise arama motoru pazarlaması anlamına gelmektedir. Google Adwords ağını da kullanarak verdiğiniz hizmet için müşteriler bulmanızı sağlamaktadır. Seo ve Sem çalışmalarını ortak yürütürseniz firmanıza kazanç sağlayabilir.

Kurumsal firmalar seo danışmanı ile çalışmalı mı?

Bu soruya cevabımız evet olacaktır. Çünkü siz bildiğiniz işi yaparken Seo danışmanınız da uzman olduğu alanda çalışarak size katkı sağlayacaktır. Siz Seo ve Sem çalışmalarını öğrenmeye harcayacağınız zamanı işinizi geliştirmeye harcarsanız daha başarılı olursunuz.

Amaç Dizayn, firmalara son 3 yıldır seo danışmanlık hizmeti veriyor. Çalıştığımız firmalara maddi geri dönüşler iyi olduğu için uzun süreli çalışıyoruz. Siz de internetten kazanç sağlamak istiyorsanız bu konuda iletişim bölümümüzden bizimle irtibat kurabilir, danışabilirsiniz.

Etiketler: ,

Web Tasarım Analizi 1

14/04/2012 | Amaç Dizayn | BizdenHaberler

Amaç DizaynWeb Tasarım Analizi” yazı dizisine bu yazıyla başlıyor. Web tasarımı yaptığımız için doğamız gereği farklı sektörde birçok web sitesini de incelemek durumunda kalıyoruz. Belirli aralıklarla sektörel web sitelerinin tasarımlarını analiz ederek kurumsal web sitesi yaptırmayı düşünen ziyaretçilerimize de fikir vermeyi hedefliyoruz. İlk analiz yazımız turizm firmaları ile ilgili olacaktır. Bütün turizm firma web sitelerini malesef incelemeyeceğiz. Sadece en çok bilinenlerden seçtiklerimizi analiz ederek sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Yazının tamamını okuyun »

Etiketler: , , , , ,

2012 Yeni Web Tasarım Trendleri

15/02/2012 | Amaç Dizayn | BizdenHaberler

Web tasarım trendleri her sene değişim gösteriyor. Bu değişimi günlük gezdiğiniz sitelerde de görebileceğiniz gibi yeni karşılaştığınız web sitelerinde de görebilirsiniz.

2011 yılında web tasarım trendine baktığımızda büyük görsellerden oluşan web sitelerini görmekteydik. Ürünlerin daha ön planda olduğu web site tasarımları bu senede aynı şekilde devam edecek mi? Bu sorunun cevabı için öncelikle firmaların yapmış olduğu web sitelerini tasarım yönünden inceledik.

Müşteri odaklı firmalar genellikle daha fazla yazıdan oluşan görsel sayısının az olduğu web sitelerini yayına almaya başladılar. 2012 yılının web tasarım trendi olarak daha fazla içerik daha az görsellik içeren siteler olacak gibi görünüyor. Müşterilere daha fazla bilgi vermekteki asıl amaç arama motoru optimizasyonu bakımından bir çalışma da yapmış olmak. Peki ziyaretçileriniz bu duruma nasıl bakar?

Ziyaretçi gözüyle bakıldığında en basit düşünce tarzına göre siteler üretmenin her zaman daha doğru olduğunu duymuşsunuzdur. Bundan birkaç yıl önce web tasarım dünyasına bakış açısı hep bu şekilde olmuştu. Tasarımcılar daha basit ziyaret edilebilen web siteleri yapmakta ve internet explorer 6 desteğine önem vermekteydiler. 2010,2011 yıllarında ise daha bilinçli internet kullanıcıları karşımıza çıkıyor. Internet Explorer 6 üzeri kullanan kullanıcı sayısı arttığı gibi 2011 yılında da Google Chrome tarayıcısını kullanan insan sayısı da artış göstermiş Mozilla Firefox’u yakalamıştır.

İnternet kullanıcılarının bilinçlenmesi artık girilen sitelerde daha fazla bilgi sunmayı da beraberinde getirmektedir. Hizmet verdiğiniz sektörde kullanıcı avantaj ve dezavantajlarını okumak istiyor. Müşteri yorumları daha fazla önem kazanmaya başladı. İnsanlar bir ürün satın alırken ya da hizmet satın alırken web sitesinin müşteri yorumları bölümlerine mutlaka bakıyor. Ayrıca Google.com.tr aracılığıyla şikayet ve yorumları da inceledikten sonra almaya karar veriyor.

Bilinçli ziyaretçiler sadece içerik zenginliğine bakmıyor. Web sitenin tasarımının da güven verici, özenilmiş ve dikkatli olup olmadığına da bakıyorlar. hizmet alacağım firma kendi sitesine ne kadar özen göstermiş ki benim işime aynı özeni gösterecek diye düşünülürek yorumluyor. Beyin bu yorumlamayı yaptıktan sonra ya siteden çıkmanı söylüyor ya da kalmanı. Bu noktada güvenilir ve özgün web site tasarımları bu sene firma sahiplerini bir adım daha öne çıkaracak gibi görünüyor.

Yukardaki 2 örnek siteyi inceleyerek ilk olarak hangisi size daha güzel göründü ve daha güvenilir geldi konusunda bir düşünün.

 

 

Etiketler: , , ,

Web Sitesi Projesi Hazırlama

26/10/2011 | Amaç Dizayn | BizdenHaberler

Proje ve web sitesi yaptırma kavramları gerçekte çok farklıdır. Projesinin odağı web olan bir kişi ile firması için web sitesi yaptıracak kişi aynı değildir. Projeler, parlak fikirler ya da girişimler sonucu oluşur. Fakat web sektöründe proje denildiğinde web sitesi yaptırmak şeklinde anlaşılır/bilinir. Anlaşıldığı şekilde biz de değerlendireceğiz.

Basit bir web sitesi yaptırmaya dahi proje gözüyle bakıp ziyaret edecek kişi sayısı az da olsa onları etkileyecek vurucu yönleriyle tasarlanmalıdır. Birçok müşterimizle sorun yaşadığımız noktalardan biri de projelerini net bir şekilde aktaramamalarıdır.

Ne istediğinizi biliyor musunuz?

Web sitesi yaptırmak isteyen her kişinin kendisine sorması gereken sorulardan biri de “Nasıl bir web sitesi tasarlatmak istediğimizi biliyor muyuz?” sorusudur.Eğer nasıl bir site tasarlatmak istediğimizi bilmiyorsak öncelikle şunları yapabiliriz:

Yazının tamamını okuyun »

Etiketler: , , , ,

Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmeti

03/08/2011 | Amaç Dizayn | BizdenHaberler

sosyal medya uzmanfacebook sosyal ağlarSosyal ağlar ziyaretçi ve müşteri kullanımı açısından önem kazanmasıyla beraber çok popüler bir hale geldi. Popüler olması tamamen insanların kullanım sıklığı ve alışkanlık haline getirmesiyle eş değer. Sosyal ağların önem kazanması beraberinde  Sosyal Medya Danışmanlığı/Uzmanlığı alanlarını getirmiştir.

Yazının tamamını okuyun »

Etiketler: , , , ,

Web tasarım programları hangileridir?

15/05/2011 | Amaç Dizayn | BizdenHaberler

Web sitesi tasarımı yapmak için birçok program kullanılmaktadır. Web tasarım programlarının bir kısmı profesyonel olduğu gibi bir kısmı da amatör kullanıcı hedeflidir.Kod ağırlıklı çalışabileceğiniz programlar daha çok profesyonel kullanıcılar için üretilmiştir. Artık her iki kullanıcı gurubu da düşünülerek tasarım programları üretiliyor.

ADOBE logoAdobe, web tasarım programları sektöründe lider firmalardan biridir. Adobe hem yazılıcılar hem de tasarımcılar için farklı ürünler üretmiştir. Yazılımcılar için ürettiği ve çok yaygın kullanılan program Adobe Dreamweaver CS serisidir. Adobe Dreamweaver programı ile html, asp, php, css, java script  programlama yapmanız mümkündür.

Dreamweaver site formatlarıAdobe programları arasında mükemmel uyumu olduğu için tasarımı Adobe’ye ait bir programda yapıp hızlı bir şekilde kodlama işlemleri için DW’ye köprü kurabilirsiniz.

adobe photoshopWeb tasarım yapmak için en çok kullanılan Adobe programları ise Adobe Photoshop, Illustrator,Fireworks‘dür. Adobe Photoshop ile web siesi tasarımını yapıp Adobe Dreamweaver ile de kodlamasını gerçekleştirebilirsiniz. Adobe Photoshop daha çok grafik tasarım işlerinde kullanılmaktadır. Katalog, broşür, afiş, banner gibi çalışmalar için çok profesyonel bir araçtır. İçerisinde bulunan araç ve efektler ile hayal gücünüzü zorlayabilirsiniz.

Tasarım programları arasında Adobe Illustrator ve Fireworks de yaygın kullanılan vektörel programlar arasındadır. Arayüz tasarımı için bu programlar profesyonel olarak kullanılmaktadır. Kodlama bilgisi gerektirmeden tasarımlarınızı bu programlarla üretebilirsiniz.

Etiketler: , ,