Web Tasarım Analizi 2

24/05/2014 | Amaç Dizayn | BizdenHaberler
 

Web Tasarım Analiz yazı dizimizin ikinci yazısı ile devam ediyor. Web Tasarım Analiz 1 yazımızda Turizm firmalarının sitelerini incelemiştik. Bu yazımızda tatil sitelerini inceleyeceğiz.

Yaz sezonun yaklaştığı zamanlarda en çok aratılan sorgulardan biri de “tatil“. Tatil aramasında karşınıza çıkan sitelerin tasarımı, kullanışlı olması ziyaretçilerin bir kısmını etkileyen noktalar arasında.

Amaç Dizayn tatil sitelerini incelerken kullanıcıya verdikleri değeri ön planda tutacaktır. Arama motorları için yapılmış ve kullanımı karışık birçok site tatil sektöründe de mevcut. Eğer kurumsal bir tatil sitesi yapmayı planlıyorsanız inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Tatil.com Web Tasarım Analizi

Web sitesi: http://www.tatil.com

tatilcom-webtasarim-analizi

Tatil.com Teknik Analiz

Tatil.com sektöründe uzun zamandır 1. olan bir site. Fakat böyle bir sitenin hala trendleri takip etmiyor olması büyük hayal kırıklığı. Mobil cihazlardan girildiğinde m.tatil.com adresinin açılması ise responsive eksikliğimi bir nebze çözmüş. Öobil cihazlar için mobil web sitesine yönlendirme çözümü ve açılan ekranda arama özelliği ile kullanıcıları hedefe ulaştırması iyi düşünülmüş.

Site açılış hızı ortalamanın üzerinde. Fakat backend tarafında kodlama düzeni malesef iyi değil.

 Tatil.com Tasarım Analizi

Siteye ne kadar bilgi varsa konulmaya çalışılmış. Küçük yazı fontları ve karışıklık tatil.com da ilk ön plana çıkan noktalar.

Üst kısımda alakasız bir şekilde Twitter ve Facebook beğen butonları konumlandırılmış.

Menü kısmının okunabilirliği malesef iyi değil.

Sitenin arkaplan renginde seçilen mavi rengi siteyi boğmuş diyebiliriz. Mavi turuncu beyaz kombinasyonu iyi ama doğru kullanılamamış.

tatilcom-footer-tasarimi

Sitenin alt kısmı SEO amaçlı doldurulmuş ve o şekilde uzun zamandır yayında.

Genel olarak tasarım trendlerine hiç uygun olmayan, kullanıcı deneyiminin hiç düünülmediği bir tatil sitesi ile karşılaştık. Reklam ve SEO bütçesi iyi olduğu için insanların mecburen girdikleri bu site malesef tasarım açısından çok kötü yapılmış. Umarım 1 sene sonra bunu görmeyiz.

Tatil.com Sosyal Medya Analizi

Facebook sayfasında 268 bin takipçileri olduğunu görüyoruz. Takipçilerininsayfada çok aktif olmadığını söyleyebiliriz. Fakat Facebook sayfasının aktifliği ve görsel kullanımı siteden daha güzel.

Twitter’da 10 bin kadar takipçileri var. Etkileşim malesef iyi değil. Yönetimi profesyonel gözükse de malesef hedeflere ulaşamadığı görülüyor.

Tatil Sepeti Web Tasarım Analizi

Web sitesi: http://www.tatilsepeti.com

tatilsepeti-webtasarim-analizi

Tatil Sepeti Teknik Analiz

Kodlama olarak güncel teknolojiler kullanılmamış. Binlerce satır koddan oluşan bir site. Açılış hızı ortalamanın üzerinde fakat iç sayfalarda sorgu sürelerinden dolayı bir yavaşlık mevcut.

Responsive tasarım bu sitede kullanılmamış. Cep telefonundan girdiğinizde size mobil uygulamasını indirmeye zorluyor. İndirmeden devam ettiğinizde ise kocaman desktop siteyi telefon ekranınızda görüyorsunuz. Mobil tarafta sınıfta kalan bir başka tatil sitesi.

Tatil Sepeti Tasarım Analizi

Tatilsepeti.com renk tercihi olarak gökyüzü mavisi, beyaz ve sarı tonlarını tercih etmiş. Tatil,deniz,güneş kavramlarını andıran renkler gayet iyi düşünülmüş. Sitede büyük bir karmaşa yok. Tatil.com’a göre çok daha ferah bir yapısı var.

Font kullanımı, iç sayfa tasarımları bakımından kullanıcı odaklı bir yapı malesef düşünülmemiş. Arama kısmı uçak seyahati yapacak tarzda bir his uyandırıyor. Tatil araması için özel bir tasarım yok.

Genel olarak ortalama bir tasarımı var diyebiliriz. Fakat güncel tasarım trendlerini üzerinde taşımayan bir başka tatil sitesi diyebiliriz.

Tatil Sepeti Sosyal Medya Analizi

Twitter tarafında yaklaşık 1000 takipçisi olan bu sitenin Twitter ağını ciddiye almadığını düşündürüyor.

Facebook sayfası Twitter aksine çok daha fazla bir kitleye sahip. 352 bin takipçisi olduğunu görüyoruz. Beğeni ve aktiflik olarak değerlendirdiğimizde iyi durumda olduğunu görebiliyoruz.

ETSTUR Web Tasarım Analizi

Web sitesi: http://www.etstur.com/

etstur-webtasarim-analizi

Etstur Teknik Analiz

Etstur tatil denilince akla ilk gelenler arasında diyebileceğimiz bir firma.

Kodlama olarak baktığımızda düzenli bir yapısı var. Fakat satır boşluklarının fazla olması gereken optimizasyonun yapılmadığını gösteriyor.

Açılış hızı iyi diyebiliriz. Optimizasyonun yapılıp daha iyi seviyelere taşınması iyi olacaktır.

Mobil cihazlar için uyumlu kodlanmamış. Desktop site olarak mobilde açılıyor ve birçok müşteriyi de kaybediyor.

İç sayfalarda tab menülerde sayfanın yenilenmesi de olumsuz bir puan olarak hanelerine yazıldı.

ETSTUR Tasarım Analizi

Siteye giriliğinde büyük bir reklam ile ziyaretçileri karşılıyor.

Sitede sıradışı olarak logo alanında manşet düşünülmüş. Logo sağ alt kısımda konumlandırılmış. Türk bakış açısına biraz ters olsa da bu yerleşimler kabul edilebilir.

Tasarımda siyah beyaz renkleri ağırlıklı kullanılmış. Tatil denildiğinde akla gelen rengarankliği sitede göremedik. Ama mekanları ön plana çıkarmak için iyi düşünülmüş. Diğer tatil sitelerine göre tasarım ve yerleşimler gayet iyi. Karmaşık bir yapı yok.

Ana menünün üstündeki alt menü alakasız bir şekilde tasarıma dahil edilmiş. Bu noktada notunu kırıyoruz.

Arama kısmı gayet net bir şekilde görünüyor. Bu da olumlu. Anasayfada fiyatların daha büyük ve kalın gösterilmesi de kullanıcılar için faydalı bir seçim olmuş.

İç sayfalarda tablar arasında sayfa yenilenmesi kullanıcı deneyimi açısından doğru değil. Etstur’un en kötü tarafı tab konusu diyebiliriz.

ETSTUR Sosyal Medya Analizi

Twitter’da  yaklaşık 6bin takipçisi Facebook’ta 619 bin takipçisi bulunuyor. Paylaşım mantığı çok sıradışı değil malesef. Aktiflik sadece beğeni olarak görünüyor.

Analiz için 2 site daha planlanmıştır.

Etiketler: , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir