Web Tasarım Analizi 1

14/04/2012 | Amaç Dizayn | BizdenHaberler
 

Amaç DizaynWeb Tasarım Analizi” yazı dizisine bu yazıyla başlıyor. Web tasarımı yaptığımız için doğamız gereği farklı sektörde birçok web sitesini de incelemek durumunda kalıyoruz. Belirli aralıklarla sektörel web sitelerinin tasarımlarını analiz ederek kurumsal web sitesi yaptırmayı düşünen ziyaretçilerimize de fikir vermeyi hedefliyoruz. İlk analiz yazımız turizm firmaları ile ilgili olacaktır. Bütün turizm firma web sitelerini malesef incelemeyeceğiz. Sadece en çok bilinenlerden seçtiklerimizi analiz ederek sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Nilüfer Turizm Web Sitesi Analizi

İlk seçtiğimiz turizm firması Nilüfer Turizm.

Web sitesi : http://www.nilufer.com.tr/

Teknik Analiz

Nilüfer Turizm’in web sitesine girdiğimizde bizi /2011 klasöründe bulunan index sayfasına yönlendiriyor. Mevcut sayfaların bir kısmı Php dilinde kodlanmışken diğer bir kısmı Html olarak kodlanmış.  Sef url yapısı kullanılmış. Ama belirli bir düzen yok kodlamada.

Kaynak kodlarını açarak anasayfanın kodlanma şekline baktığımızda malesef çok eskiden kullanılan bir tablo(table) yapısı ile karşılaşıyoruz. Kodlamada çok gereksiz bölümler olduğu gibi çok da düzensiz hatalı kısımlar mevcut. Internet Explorer 6 da bozuk bir görünüm yok.

Teknik olarak vasatın altında kaldı malesef.

Tasarım Analizi

Nilüfer Turizm logosunda 2 farklı renk kullanmış. Logosunu da değiştirdiğini vurgulamış olalım. Web tasarım yönüyle baktığımızda logoda kullanılan mavi ve kırmızı renklerini tasarımda da kullanmaya çalışmışlar. Genel tasarımda cam göbeği,gri ve beyaz renkleri kullanılmış. Arka planda gri seçimini yanlış bulduk. Pastel tonlarda bir tasarım yapılmaya çalışılmış ama modern olmadığını söyleyebilriiz.

İç sayfa yapıları hizalama olarak hatalı kodlanmış. İç sayfa tasarımı da malesef çok basit ve özensiz. Navigasyon için kullanılan açılır menü ve renkleri de uygun olarak seçilememiş. Font boyutu ve seçiminde de istikrarlı bir seçim malesef söz konusu değil. Manşet grafikleri basit bir şekilde hazırlanmış. Profesyonelce bir çalışma göremedik.

Tasarım bakımından Nilüfer Turizm malesef sınıfta kaldı.

Sosyal Medya Kullanımı

2011 yılında sayfasında Faceook ve Twitter bağlantıları yokken bu yıl üst menünün en sonuna eklendiğini fark ettik. Fakat ikonların renkli ve belirgin olmaması bu sayfalara olan vurguyu da minimuma indirmiş durumda. Hayran ve takipçi sayıları ise şöyle:

Facebook: 3482

Twitter: 428 Tweets ve 592 Takipçi

Sosyal ağ sayfalarının güncellenmesi açısından değerlendirdiğmizde durumu normal diyebiliriz. Duyuru ve kampanyalarını aktif olarak yayınlıyorlar. Yalnız Twitter sayfası arkaplanlarının tasarımı kurumsal bir firmaya yakışır tarzda düşünülmemiş.

Pamukkale Turizm Web Sitesi Analizi

Web sitesi : http://www.pamukkale.com.tr/

Teknik Analiz

Pamukkale Turizm web sitesinin kaynak kdolarına baktığımızda Html/css kodlamasının uygulandığı bazı bölümlerde ise tablo yapısının kullanıldığını görüyoruz. Bazı yerlerde gereksiz kod kullanımı görülüyor.Kodlama bakımından tekrar düzenlenmesi gerekiyor. IE 6 da benzer sayfalar görebiliyoruz.  Sef url yapısı kullanılması ise gayet doğru bir hareket.

Tasarım Analizi

Yenilenen tasarımı ile Pamukkale Turizm bizce güzel bir arayüze sahip. Kırmızı, gri ve beyaz renkleri gayet güzel bir şekilde kullanılmış. Fakat üst menüde açılır butonların renkleri ve tasarımı malesef kötü. Modern görünümünü zedelemiş diyebiliriz.

İç sayfaların hepsinde sol kısımda sayfaya uygun bir görsel kullanılarak tasarıma güzel bir hava katmışlar diyebiliriz. Fakat sağ üstteki logonun hizalanmasının hatalı oluşu dikkatimizden kaçmadı. Bazı sayfalarda eklenmesi dahi unutulmuş.

Manşet sistemi gayet göze güzel geliyor. Manşet resimleri özen gösterilerek hazırlanmış. Fakat Bizi Twitter’dan da takip edebilirsiniz şeklinde bir manşet atıp siteye Twitter ikonu koyulmaması hatalı olmuş.

Sosyal Medya Kullanımı

Facebook: 40.764

Twitter: 8690 Tweets ve 3209 Takipçi

Twitter sayfalarının arkaplan tasarımı güzel. Takipçi kitlesiyle iletişimleri olumlu.

Facebook sayfalarında düzenledikleri kampanyalar ve hayranları ile iletişimleri güzel gözüküyor. Sosyal medyaya önem veren bir firma izlenimi bıraktı bizde. Tebrik ederiz.

Kamil Koç Web Tasarım Analizi

Web sitesi: http://www.kamilkoc.com.tr/

Teknik Analiz

Asp kodlama tercih edilmiş. Css tekniği kullanılmaya çalışılmış ama başarısız. Anasayfa için çok fazla satırdan oluşan bir kodlama yapılmış. Çok daha az kodla çözülebilecekken malesef eski tekniklerle gündemin gerisinde kalmışlar. Sef url yapısı malesef kullanılmamış. Bu sektörde marka olmuş bir firmanın web sitesi teknik açıdan bu şekilde olmamalıydı.

Kaynak kodlarda kullanılan metalara baktığımızda da hiçbir güncel teknikden yararlanılmadığı görülüyor.

Tasarım Analizi

Kamil Koç web sitesi tasarımı minimal bir yapıda. Nilüfer Turizm’in yapısına da benziyor diyebiliriz. Turizm firmalarında öncelikli amaç online bilet işlemleri olduğu için her 3 firmada da bu bölümü aktif bir şekilde anasayfada görebiliyoruz.

Kamil Koç’un anasayfa tasarımında renk seçimi logoda kullanılan tonlarla yapılmış gayet mantıklı. Sade düşünülmüş. Üst menüdeki açılır menüler mevcut tasarımdan bağımsız gözüküyor. Burada hatalı bir durum söz konusu.

İç sayfa tasarım ve düzenleri malesef iyi değil. Okunabililik düşük.

Manşet resimleri profesyonelce hazırlanmış. Renk ve tasarım uyumu güzel.

Genel olarak tasarımı artık değiştirmeleri gerektiği aşikar. Modern ve kurumsallığını da gösteren yeni bir tasarım bizce şart. Twitter ve Facebook ikonlarını malesef göremedik.

Sosyal Medya Kullanımı

Facebook: 45.282

Twitter: 236 Tweets ve 1036 Takipçi

Sosyal medya kanallarından Facebook’a bir resim üzerinden bağlantı verilmiş.  Twitter’a ise bağlantı verilmemiş. Twitter sayfalarını aktif ve etkin bir biçimde kullanmasalarda Facebook’da gayet aktif bir kullanım söz konusu.

Ulusoy Turizm Web Tasarım Analizi

Firmanın iphone ve ipad için uygulama geliştirmiş olması ise vizyon açısından farklarını ortaya koyuyor diyebiliriz.

Web sitesi : http://www.ulusoy.com.tr/

Teknik Analiz

Kodlama açısından baktığımızda Css tekniği doğru bir şekilde kullanılmış. Flash obje kullanımını artık bırakmaları gerektiğini söylemeyeliz. Bunun yerine java script ve ajax tekniği kullanılabilir. IE 6 da benzer ekran görntüleri elde edilmiş. Sef url yapısı kullanılmış olması güzel.

Tasarım Analizi

İncelediğimiz firmalar arasında en güzel tasarıma sahip firma diyebiliriz. Modern ve kurumsal bir çizgileri olduğunu açıkca ortaya koymuşlar diyebiliriz. Renk uyumu çok iyi düşünülmüş.

Üst menüde kullanılan teknik ve tasarım çok güzel. Manşet sistemi ve grafik tasarımları da sade ve güzel.

İç sayfalarda her sayfaya özel görsel hazırlanmış. İçeriğin sunumunu güzel bir hale getirmiş. En iyi iç sayfa kullanımı Ulusoy’a ait diyebiliriz. Okunabililik yüksek.

Facebook ikonu mevcut ama Twitter’da hesapları yok.

Sosyal Medya Kullanımı

Facebook: 17.773

Twitter: yok

Sosyal ağlarda web siteleri kadar başarılı değiller. Twitter hesaplarının olmaması da şaşırtıcı. Facebook sayfalarındaki güncellik ve aktiflik düşük diyebiliriz. Bu konuda profesyonel danışmanlık hizmet almaları şart diye düşünüyoruz.

Sosyal medya danışmanlığı

Genel olarak baktığımızda web tasarım konusunda analiz ettiğimiz turizm firmalarını iyiden kötüye doğru şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Ulusoy
  2. Pamukkale Turizm
  3. Kamil Koç
  4. Nilüfer

Ulusoy modern ve yenilikçi yaklaşımını web sitesinde de gösterirken Nilüfer Turizm’in kalitesini sanal dünyaya yansıtamaması bizde hayal kırıklığına yol açtı.

Not: Değerlendirmeler tamamen kişisel bakış açısıdır. Tecrübe ve gündem takibine dayalı olarak harmanlanmıştır. Amaç Dizayn bu değerlendirmelerden asla bir rant sağlama amacı gütmemektedir.Aksi düşünülemez. İlginize sunarız.

Etiketler: , , , , ,

Yoruma Kapali