Etiket: web sitesi nasıl tasarlanmalı

Arşiv sayfasındasınız.
 

2012 Yeni Web Tasarım Trendleri

15/02/2012 | Amaç Dizayn | BizdenHaberler

Web tasarım trendleri her sene değişim gösteriyor. Bu değişimi günlük gezdiğiniz sitelerde de görebileceğiniz gibi yeni karşılaştığınız web sitelerinde de görebilirsiniz.

2011 yılında web tasarım trendine baktığımızda büyük görsellerden oluşan web sitelerini görmekteydik. Ürünlerin daha ön planda olduğu web site tasarımları bu senede aynı şekilde devam edecek mi? Bu sorunun cevabı için öncelikle firmaların yapmış olduğu web sitelerini tasarım yönünden inceledik.

Müşteri odaklı firmalar genellikle daha fazla yazıdan oluşan görsel sayısının az olduğu web sitelerini yayına almaya başladılar. 2012 yılının web tasarım trendi olarak daha fazla içerik daha az görsellik içeren siteler olacak gibi görünüyor. Müşterilere daha fazla bilgi vermekteki asıl amaç arama motoru optimizasyonu bakımından bir çalışma da yapmış olmak. Peki ziyaretçileriniz bu duruma nasıl bakar?

Ziyaretçi gözüyle bakıldığında en basit düşünce tarzına göre siteler üretmenin her zaman daha doğru olduğunu duymuşsunuzdur. Bundan birkaç yıl önce web tasarım dünyasına bakış açısı hep bu şekilde olmuştu. Tasarımcılar daha basit ziyaret edilebilen web siteleri yapmakta ve internet explorer 6 desteğine önem vermekteydiler. 2010,2011 yıllarında ise daha bilinçli internet kullanıcıları karşımıza çıkıyor. Internet Explorer 6 üzeri kullanan kullanıcı sayısı arttığı gibi 2011 yılında da Google Chrome tarayıcısını kullanan insan sayısı da artış göstermiş Mozilla Firefox’u yakalamıştır.

İnternet kullanıcılarının bilinçlenmesi artık girilen sitelerde daha fazla bilgi sunmayı da beraberinde getirmektedir. Hizmet verdiğiniz sektörde kullanıcı avantaj ve dezavantajlarını okumak istiyor. Müşteri yorumları daha fazla önem kazanmaya başladı. İnsanlar bir ürün satın alırken ya da hizmet satın alırken web sitesinin müşteri yorumları bölümlerine mutlaka bakıyor. Ayrıca Google.com.tr aracılığıyla şikayet ve yorumları da inceledikten sonra almaya karar veriyor.

Bilinçli ziyaretçiler sadece içerik zenginliğine bakmıyor. Web sitenin tasarımının da güven verici, özenilmiş ve dikkatli olup olmadığına da bakıyorlar. hizmet alacağım firma kendi sitesine ne kadar özen göstermiş ki benim işime aynı özeni gösterecek diye düşünülürek yorumluyor. Beyin bu yorumlamayı yaptıktan sonra ya siteden çıkmanı söylüyor ya da kalmanı. Bu noktada güvenilir ve özgün web site tasarımları bu sene firma sahiplerini bir adım daha öne çıkaracak gibi görünüyor.

Yukardaki 2 örnek siteyi inceleyerek ilk olarak hangisi size daha güzel göründü ve daha güvenilir geldi konusunda bir düşünün.

 

 

Etiketler: , , ,

Web Sitesi Projesi Hazırlama

26/10/2011 | Amaç Dizayn | BizdenHaberler

Proje ve web sitesi yaptırma kavramları gerçekte çok farklıdır. Projesinin odağı web olan bir kişi ile firması için web sitesi yaptıracak kişi aynı değildir. Projeler, parlak fikirler ya da girişimler sonucu oluşur. Fakat web sektöründe proje denildiğinde web sitesi yaptırmak şeklinde anlaşılır/bilinir. Anlaşıldığı şekilde biz de değerlendireceğiz.

Basit bir web sitesi yaptırmaya dahi proje gözüyle bakıp ziyaret edecek kişi sayısı az da olsa onları etkileyecek vurucu yönleriyle tasarlanmalıdır. Birçok müşterimizle sorun yaşadığımız noktalardan biri de projelerini net bir şekilde aktaramamalarıdır.

Ne istediğinizi biliyor musunuz?

Web sitesi yaptırmak isteyen her kişinin kendisine sorması gereken sorulardan biri de “Nasıl bir web sitesi tasarlatmak istediğimizi biliyor muyuz?” sorusudur.Eğer nasıl bir site tasarlatmak istediğimizi bilmiyorsak öncelikle şunları yapabiliriz:

Yazının tamamını okuyun »

Etiketler: , , , ,