Kartvizit Tasarımı

02/03/2011
 

Kartvizit Nedir?

Kurum ya da kişilerin iş bilgisini veren kartlar olarak tanımlanabilir. Özellikle iş sektöründe herkesin ve her kuruluşun bir kartviziti bulunmaktadır. Kartvizitler kurumsal kimlikleri yansıtan önemli bilgi kartları olması nedeniyle sanıldığından daha önemlidir. Gerekli bilgileri taşımayan kartvizitler işinizi önemli derecede sekteye uğratacaktır. İşte bunun bilincinde olan akıllı iş sahipleri kartvizite ve kartvizit tasarımına oldukça önem vermektedirler ve olması gereken de budur.

Kartvizit tasarımı günümüzde tasarım şirketleri tarafından profesyonel olarak tasarlanıp ucuz bir maliyetle basılabilmektedir. Bu sektörde birçok hizmet vermekle birlikte pek çoğu kaliteli olmayan, kabataslak, baştan sağma tasarımlar yapmaktadır. Buna maruz kalmamak için kesinlikle firmaların ciddiyetine bakmalı özellikle referanslarını iyi incelemelisiniz.

Bu sektörde yerel kuruluşlar hizmet vermekle birlikte online şekilde hizmet veren kuruluşları da tavsiye ederiz. Çünkü kendini internete taşımış kuruluşların referanslarını, çalışma sistemleri daha açık şekilde görmeniz mümkün. İnternet üzerinden tasarımlarınızı yaptıracağınız gibi yine aynı yoldan baskı da yaptırabilirsiniz.

Kurumların Kimliğini Yansıtmada Kartvizitin Önemi Nedir?

Kartvizit kurumlar ve bireyler açısından oldukça önem taşımaktadır. Kurumların küçük çaplı tanıtımı demek kartvizitin yüklendiği amaç için güzel bir tanım olacaktır. Bu bakımdan kartvizit tasarımına önem verilmeli ve firmamıza ait bilgiler en iyi şekilde kartvizite yerleştirilmelidir.

İş yapan firmalar açısından son derece önemli olan kartvizitler müşterilere kendinizi buldurmanız açısından son derece önemlidir. Dikkat çekici kartvizitler rakip firmalardan daha kolay sıyrılmanızı sağlayacaktır. Müşteriler bir işi yaptırmak için kartvizit defterlerini açtıklarında genelde, çalıştıkları sürekli bir firma yoksa, psikolojik olarak güzel görünüşlü kartvizitlere bakmaktadırlar. Bu da gizli şekilde amacını gerçekleştirmiş olsa da kartvizitlerin müşteri potansiyeli açısından önemini arz etmektedir.

Kartvizitler kurumların özet kartı olarak düşünülebilir. İçerisinde size ulaşılacak bilgiler ve ne yaptığınıza dair açıklamalar bulunması bakımından müşterileri yönlendirici misyona sahiptir. Bu tanıtım kartlarının öneminde olan firmalar daha çok müşteri potansiyelini elinde bulundurmaktadır.

Kartvizit İle Reklam Yapma

Kartvizitler şirket hakkında küçük ama hayati bilgiler verdikleri için bir reklam aracı olarak kullanılabilir. Tanıtmak için özel bir ürününüz ya da kampanyanız yoksa yani direk olarak şirketinizin adını duyurmak istiyorsanız kartvizitlerinizi şirketlere ya da bireylere dağıtarak reklamınızı yapabilirsiniz. Dediğimiz gibi şirketi direk tanıtmak için kartvizitler kullanışlı araçlardır bunun nedeni insanları yormadan direk ana bilgiyi vermeleri ve şirkete ulaşım bilgilerini taşımasıdır. Çünkü çoğu kişi katalogları ve broşürleri okumaya üşenir. Böyle bir durum mevcut olunca kartvizit reklam da daha etkili olmaktadır.

Ancak durum tek bir ürün ya da kampanyayı tanıtmaksa bu pek mümkün değildir. Bunun için özel el ilanları bastırmanızı tavsiye ederiz. Bunu yapan kuruluşlarda online ya da yerel olarak hizmet vermektedir.

Kartvizitlerinizde en önemli noktalardan biri de logo kısmıdır. Logonuz kartvizitteki bilgi durumuna göre büyük ya da küçük yapılabilir. Çift taraflı kartvizitleri tercih edip arka kısmına logonuzun yerleştirilmesi çok daha güzel bir izlenim bırakacaktır. Henüz logo tasarımı yaptırmadıysanız bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Kartvizitte Olması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Kartvizitler kurumların özeti şeklindeki bilgi kartlarıdır demiştik. İşte bu bağlamda şirketlerin bütün önemli bilgilerini net şekilde içermelidir. Kısıtlı alanda, gereksiz bilgilerden arındırılarak tasarlanması gereken bu kartvizitlerde genellikle şu bölümler bulunur ve bulunmalıdır.

Şirket Adı: Şirketin kurumsal ve resmi adı en üstte ve görülebilecek en iyi yerde bulunmalıdır. Diğer yazılardan farklı renklerde, şekillerde ve tarzlarda yazılmalıdır ki dikkat çeksin.

Şirket Logosu: Şirketin görsel tanımı olan şekiller yani logolar kartvizitlere renk katan en önemli öğelerden birisidir. Logolar kartvizitte başlık kadar önemlidir. Çünkü logolar bildiğimiz üzere şirketin sembolleri ve en önemli temsillerinden birisidir. Şirketin bayrağıdır demek de yanlış olmaz. Durum böyle olunca kartvizitlerde logo yerleşimi önemli olmaktadır. Logolar genellikle logo hizasında sağda veya solda bulunurlar. Boyutları kartvizit alanına ve ölçülerine göre değişebilmektedir.

Şirket slagonu ya da amacı: Genelde başlığın altında bulunan kısımdır. Bu kısımda şirkete ait küçük bilgiler verilir. Örneğin ne işle uğraştığı, ne sattığı, ne hizmeti verdiği yazar. Genelde satılar ürünler “-“ işareti ila ayrılır ya da farklı tarzlar da kullanmak mümkündür. Bu tamamen tasarımcının ve şirket sahibinin inisiyatifine kalmış bir durumdur.

Şirket sahibi ve iletişim bilgileri: İsteğe bağlı olarak şirket sahibinin ismi yazılabilir; ama bunun dışındaki iletişim bilgileri kartvizitin olmazsa olmaz bilgileridir. Zaten kartvizitlerin amaçları da bu iletişim bilgilerini müşterilere duyurmaktır. İletişim bilgilerinden kasıt: Şirket telefonu, cep telefonu, mail adresi, faks numaraları, web sitesi adresleri olabileceği gibi bilgiler arttırılabilir. Genellikle bu bölüm kartvizitlerde altlarda bulunmakla birlikte tasarıma göre farklı yerlerde de bulunabilmektedir.

Kartvizit Çeşitleri Nelerdir?

Kartvizitler çok çeşitli özeliklerde basılabilmektedir. Matbaadan matbaaya göre değişen baskı çeşitlerinden birkaçını yazalım;

– Çift ya da tek taraflı mat selefonlu kartvizit: Bundan kasık üzerine çekilen özel kaplamadır. Bu sayede kartvizitler daha dayanıklı olmaktadır.

– Çift ya da tek taraflı parlak selefonlu kartvizit: Mat selefondan tek farklı üzerine çekilen maddenin daha parlak üretilmiş olmasıdır. Aynı şekilde koruma amacıyla basılır.

– Lüks Fantazi Tuale Kağıt Kartvizit: Bu kağıtlara dokunduğunuzda girintileri hissedersiniz. Normal kağıda göre derinliği fazla baskılar elde edilir ve kalitesi daha yüksektir. İsteğiniz göre mat ya da parlak selefon kaplatabilirsiniz. Dilerseniz de genelde yapıldığı gibi selefon kaplatmayabilirsiniz.

– Tek ya da çift taraflı kısmi laklı kartvizit: Laktan kasıt diğer yerlere göre daha parlak kısımlardır. Bu kısımlar örnek olarak logolara uygulanabilir ve kartvizit görselliğini arttırır.

– Altan ya da gümüş görünümle kaplanmış kartvizitler: İstenilen bölgelere bu renkler uygulanarak yapılan baskılardır. Genelde kuyumcular ve gümüşçüler tarafından tercih edilir ve oldukça şık bir görünüm elde edilir.

– Şeffaf Kartvizitler: Yüzeyin şeffaf olduğu kartvizitlerdir. Dolaysısı ile tek yüz baskı iki yüzden de görülebilir. PVC üzerine yapılan baskı ile oldukça sağlamdır. Fiyatı diğerine göre fazla olsa da uzun kullanımlar için idealdir. Tek, üç ve dört renk seçenekleri ile basılabilir.

-Plastik kart tipi kartvizitler: Kredi kartı kalınlığındaki çok sağlam kartvizitlerdir. Fiyatı kartvizit baskıları için pahalı olmakla birlikte kalitesi ve dayanıklılığı ile sizi bir adım öne çıkaracaktır. Genellikle yaka kartları, indirim kartları, üye kartları, personel kartı gibi hizmetler için kullanılmaktadır.

Kartvizit Ölçüleri Ne Olmaldır?

Kartvizitler genellikle dikdörtgen yapıdadırlar ve genellikle düz kenarlar tercih edilerek basılırlar. Tabi farklı olarak çeşitli şekillerde basılan kartvizitler de vardı. Oval kartvizitler, karemsi kartvizitler de sıkça görürüz.

Tasarımcıları kullandığı boyutlar ise genellikle 45 x 85 mm – 50 x 80 mm – 50 x 85 mm – 50 x 90 mm – 55 x 85 mm – 55x 90 mm.’dir.

Amaç Dizayn Kartvizit Tasarımı

Amaç Dizayn firmalara özel kartvizitleri profesyonel olarak tasarlamaktadır.. Kartvizit tasarım örneklerimize buradan bakabilirsiniz.

Yoruma Kapali